RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fatalna jakość powietrza. Gęsto od smogu

W powietrzu unoszą się różne pyły (fot. Forum/Michal Dyjuk)
W powietrzu unoszą się różne pyły (fot. Forum/Michal Dyjuk)

Noc z niedzieli na poniedziałek była jedną z najmroźniejszych w ostatnim czasie. Oprócz rekordów mrozu padły też inne, zdecydowanie gorsze. Dotyczą jakości powietrza i smogu. W samej Warszawie i okolicach dopuszczalne normy zostały przekroczone nawet o kilkaset procent.

Siarczyste mrozy w Polsce. Kiedy „Bestia” odejdzie?

Przed nami kolejny bardzo mroźny dzień zimy. W poniedziałek w ciągu dnia termometry pokażą nawet kilkanaście stopni mrozu. To prawdopodobnie...

zobacz więcej

Po kilku dniach siarczystych mrozów nadejdzie ocieplenie. Już we wtorek w wielu miejscach kraju będzie na plusie. Jak informowało IMGW, w nocy z niedzieli na poniedziałek padły tegoroczne rekordy zimna. W Kętrzynie przy gruncie temperatura wyniosła - 28 st., w Mikołajkach - 27 st., a w Olsztynie -24 st.

Minionej nocy zanotowano temperaturę minimalną: w Gołdapi -27.8 st., w Olecku -25.3 st., w Kętrzynie -22.9 st., w Mikołajkach -21.3 st.. Temperatura maksymalna od -16 st. na wschodzie do -12 st. Tę wartość odnotowano na wysokości dwóch metrów nad gruntem.

Po mroźnej nocy przyszedł równie mroźny dzień. Ale nie tylko mróz zaskoczył. Zaskoczył również smog. Poziom zanieczyszczeń powietrza jest najgorszy od dłuższego czasu. Pod Warszawą jedna ze stacji pomiarowych pokazała 1300 proc. normy zanieczyszczenia – chodzi o Józefów.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w centrum stolicy normy zanieczyszczeń PM10 zostały przekroczone i wyniosły 284 proc. Poziom pyłu zawieszonego był przekroczony o 548 proc.

Jak przekazał stołeczny ratusz, o ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć warszawski poziom alarmowania, czyli 100 ug/m3.

W związku z tym władze miejskie apelują o pozostanie w domach, jeśli to możliwe, zaprzestanie palenia w kominkach, informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniu spalania odpadów oraz ograniczenie korzystania z transportu. Zaleca się także unikanie wietrzenia pomieszczeń oraz zrezygnowanie z aktywności fizycznej na dworze. O zachowanie ostrożności szczególnie się prosi kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i chore. Tragiczny stan powietrza potwierdzono też w wielu miejscach kraju – m.in. w Poznaniu, Łodzi, na Śląsku i Krakowie.

źródło:
Zobacz więcej