RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koniec nauki zdalnej. Minister edukacji o tym, kiedy powrót kolejnych roczników

Dziś do szkoły wróciły pierwsze roczniki (fot. PAP/Ł.Gągulski)
Dziś do szkoły wróciły pierwsze roczniki (fot. PAP/Ł.Gągulski)

Jeśli stabilizacja poziomu zachorowań będzie się utrzymywała, to będzie również szansa na to, żeby rozmawiać o powrocie do szkół kolejnych roczników, zwłaszcza ósmoklasistów i maturzystów – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Koniec ferii. Od dziś duże zmiany w nauce

Po feriach do nauki wracają uczniowie. Najmłodsi – z klas I-III szkół podstawowych, wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Uczniowie starsi będą...

zobacz więcej

Minister edukacji i nauki w Programie Pierwszym Polskiego Radia pytany był, czy są takie szkoły, którym przed poniedziałkowym powrotem uczniów klas I-III nie udało się wdrożyć zaleceń sanitarnych lub wdrożyły je częściowo.

Jak wyjaśnił, w większości przypadków udaje się to w stu procentach, ale są też takie placówki, gdzie nie da się wprowadzić niektórych rozwiązań.

– Generalnie nigdzie nie ma żadnych przeszkód w przyjęciu dzieci do szkół przy zastosowaniu choćby minimum tych warunków sanitarnych – podkreślił.

Maski, dezynfekcja, wietrzenie klas


Czarnek wskazał, że priorytetowe zalecenia dotyczą wietrzenia klas, dezynfekcji, noszenia maseczek w częściach wspólnych i dystansu społecznego. Te dotyczące organizacji zajęć czy ograniczenia pracy nauczyciela do jednej klasy są, jak tłumaczył, realizowane w miarę możliwości.

Siarczyste mrozy w Polsce. Kiedy „Bestia” odejdzie?

Przed nami kolejny bardzo mroźny dzień zimy. W poniedziałek w ciągu dnia termometry pokażą nawet kilkanaście stopni mrozu. To prawdopodobnie...

zobacz więcej

Minister poinformował także, że do resortu edukacji i nauki codziennie do godz. 13 będą spływać informacje szczegółowe na temat wszystkich placówek oświatowych, które wróciły do nauczania stacjonarnego.

– Informacje szczegółowe na temat zachorowań wśród nauczycieli, ale też na temat frekwencji uczniów – zaznaczył.

Jak dodał, te informacje będą poddawane wnikliwej analizie, by móc podejmować dalsze decyzje w zakresie funkcjonowania szkół.

Nie jesteśmy w stanie dzisiaj powiedzieć, że nauka stacjonarna będzie trwała na pewno przez następny miesiąc albo przez następne dwa miesiące. My jesteśmy w stanie powiedzieć, że dołożymy wszelkich starań, żeby tak było. Natomiast jak będzie, będzie decydował rozwój pandemii koronawirusa – powiedział Czarnek.

Pytany w internetowej części rozmowy o powrót kolejnych roczników, podkreślił, że zależy to od rozwoju pandemii i odpowiedzialności społeczeństwa.

Kiedy kolejne roczniki wrócą do szkół?


– Mamy stabilizację poziomu zachorowań, jeśli ta stabilizacja się będzie utrzymywała, to będzie również szansa na to, żeby rozmawiać o powrocie do szkół kolejnych roczników, zwłaszcza ósmoklasistów i maturzystów – zaznaczył.

źródło:
Zobacz więcej