RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk o szczepionkach: Analizujemy możliwości zakupu poza UE

Szef KPRM Michał Dworczyk o szczepionkach przeciw COVID-19 (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Szef KPRM Michał Dworczyk o szczepionkach przeciw COVID-19 (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na COVID-19 poza Unią Europejską – powiedział w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.

Kiedy odporność zbiorowa w Polsce? Niedzielski o „realnym scenariuszu”

Do tej pory na ponad 250 tysięcy zaszczepionych osób odnotowano 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym jeden ciężki – przekazał na...

zobacz więcej

Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł, że teoretycznie moglibyśmy, ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską.

Dopytywany czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział, że trwają analizy takich możliwości.

Wskazał, że Niemcy złamały ten zapis umowy. Zrobiły to, dodał, mimo trwania swojej prezydencji w UE. – Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana – powiedział minister.

#wieszwiecejPolub nas
Pytany o tempo szczepień Dworczyk zauważył, że „w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób”. – Natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są, ponieważ kraje te, co tu dużo mówić, wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej – powiedział szef KPRM.

źródło:

Zobacz więcej