RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morderca, producent muzyczny, ekscentryk. Nie żyje Phil Spector

Phil Spector odsiadywał wyrok za morderstwo Lany Clarkson (fot. Al Seib-Pool/Getty Images)
Phil Spector odsiadywał wyrok za morderstwo Lany Clarkson (fot. Al Seib-Pool/Getty Images)

Phil Spector nie żyje – poinformowała w niedzielę agencja AP. Ekscentryczny producent muzyczny, który zrewolucjonizował muzykę rockową za pomocą techniki „ściany dźwięku”, zmarł w wieku 81 lat w więzieniu, gdzie odsiadywał wyrok za morderstwo.

Rodzice mordercy 13-latki błagali o wybaczenie

W piątek wieczorem kilkuset ludzi przeszło ulicami Piekar Śląskich w marszu pamięci zamordowanej 13-letniej Patrycji z Bytomia. Podczas tego...

zobacz więcej

Większość źródeł podaje, że Spector urodził się w 1940 r., w dokumentach sądowych po jego aresztowaniu wymieniono rok 1939. Jego prawnik potwierdził tę datę agencji AP.

Kim był Phil Spector?


Spector miał 17 lat, kiedy jego grupa The Teddy Bears nagrała swój pierwszy przebój – balladę napisaną i wyprodukowaną przez Spectora, która stała się klasykiem muzyki pop: „To Know Him is to Love Him”.

Później rozpoczął współpracę z wybitnymi kompozytorami Jerrym Leiberem i Mikiem Stollerem. Ostatecznie znalazł swoją niszę w produkcji. Przez pewien czas miał własną firmę producencką Philles Records, z Lesterem Sillesem, w której opracował swoje autorskie brzmienie. Spector był nazywany wizjonerem za stworzenie „ściany dźwięku”, która łączyła porywające harmonie wokalne z orkiestrowymi aranżacjami. Efektem były takie popowe klasyki, jak „Da Doo Ron Ron”, „Be My Baby” czy „He's Rebel”. Bruce Springsteen i Brian Wilson otwarcie powielali jego techniki nagrywania, a John Lennon nazwał go „największym producentem muzycznym wszech czasów”.

Zobacz także: Pierwsza od 67 lat kobieta stracona przez władze federalne USA

W połowie lat 70. Spector wycofał się z branży muzycznej. Od czasu do czasu pojawiał się, by pracować nad specjalnymi projektami, w tym albumem Leonarda Cohena „Death of a Ladies' Man” i „End of the Century” The Ramones.

Morderstwo Lany Clarkson


Spector w 2009 r. został skazany na dożywocie z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 19 latach za zamordowanie aktorki Lany Clarkson w 2003 r. w swojej rezydencji na obrzeżach Los Angeles.

Przedstawiciele więzienia stanu Kalifornia podali, że Spector zmarł w sobotę w szpitalu z przyczyn naturalnych.

W filmie z 2013 r. pt. „Phil Spector” główną rolę zagrał Al Pacino.

źródło:
Zobacz więcej