RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybuch w kopalni złota. Po tygodniu pod ziemią 12 górników wciąż żyje

Uwięzionym górnikom udało się przekazać ekipie ratunkowej odręczną notatkę (fot. Shutterstock/A_Dozmorov)
Uwięzionym górnikom udało się przekazać ekipie ratunkowej odręczną notatkę (fot. Shutterstock/A_Dozmorov)

Wybuch w kopalni złota we wschodnich Chinach 10 stycznia uwięził pod ziemią 22 górników. Po ponad tygodniu 12 z nich wciąż żyje i czeka na ratunek, a sytuacja 10 pozostałych jest niejasna – podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Śmierć w biedaszybie. Wydobyto ciała siedmiu górników

Policja w południowoafrykańskiej prowincji Wolne Państwo wszczęła dochodzenie po odkryciu siedmiu ciał w szybie kopalni Kopanang w miejscowości...

zobacz więcej

Uwięzionym górnikom udało się przekazać ekipie ratunkowej odręczną notatkę, w której wyjaśnili, że czterech z nich jest rannych. „Jesteśmy bardzo wycieńczeni i pilnie potrzebujemy lekarstw” – dodali.

„Kontynuujcie akcję ratunkową, mamy nadzieję (na ratunek), dziękujemy” – napisano w notatce.

Do wybuchu doszło 10 stycznia w kopalni złota Hushan w prowincji Szantung, gdy 22 górników pracowało na głębokości ponad 600 metrów. O wypadku poinformowano dopiero 30 godzin później, co sprowadziło poważną krytykę na miejscowe władze. Dwóch urzędników straciło pracę.

Zobacz także: Zawalił się szyb kopalni złota. Mogło zginąć nawet 50 górników

Ukradł auto z dzieckiem w środku. Wrócił, aby pouczyć jego matkę

Do niecodziennego zdarzenia doszło w sobotę w amerykańskim mieście Beaverton w stanie Oregon. Według raportów policyjnych, pewien mężczyzna ukradł...

zobacz więcej

Eksplozja uszkodziła używany przez górników system komunikacyjny, a gruz blokujący wejście do kopalni i zwłoka ze zgłoszeniem wypadku dodatkowo utrudniły akcję ratunkową.

Chińskie kopalnie najniebezpieczniejsze na świecie


Chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie, choć w ostatnich latach liczba ofiar śmiertelnych wśród chińskich górników znacznie spadła. Według oficjalnych danych w 2017 roku w chińskich kopalniach węgla doszło do 219 wypadków, w których zginęło 375 osób. W pierwszej dekadzie XXI wieku w Chinach notowano kilka tysięcy ofiar śmiertelnych wypadków górniczych rocznie.

źródło:

Zobacz więcej