RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Masowe szczepienia w Chinach

ChRL, Korea Płd. i Japonia wymieniane są wśród krajów, które dobrze radzą sobie z pandemią Covid-19 (fot.  Feng Shuai/VCG via Getty Images)
ChRL, Korea Płd. i Japonia wymieniane są wśród krajów, które dobrze radzą sobie z pandemią Covid-19 (fot. Feng Shuai/VCG via Getty Images)

W Chinach kontynentalnych trwają już masowe szczepienia przeciw COVID-19, a w Hongkongu, Japonii i Korei Płd. mają ruszyć w lutym. Władze Japonii chcą otrzymać szczepionki dla wszystkich mieszkańców przed Igrzyskami w Tokio, a rząd w Seulu planuje uodpornić 60-70 proc. ludności do listopada.

Sputnik V trafi do Brazylii? Jest wniosek o zgodę na szczepionkę z Rosji

Brazylijska firma farmaceutyczna Uniao Quimica skierowała do agencji nadzoru nad zdrowiem – Anvisa wniosek o zezwolenie na stosowanie rosyjskiej...

zobacz więcej

ChRL, Korea Płd. i Japonia wymieniane są wśród krajów, które stosunkowo dobrze radzą sobie z pandemią Covid-19, ale każdy z nich czyni to w odmienny sposób. Bardzo zróżnicowane jest też ich podejście do kwestii szczepień.

Chiny, gdzie pod koniec 2019 r. po raz pierwszy zdiagnozowano nowego koronawirusa, od początku pandemii stawiały na rozwój własnych szczepionek. Już w lipcu władze zaczęły szczepienia określonych grup zawodowych dwoma preparatami państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm i jednym koncernu Sinovac, mimo że próby kliniczne tych specyfików jeszcze nie były zakończone.

Od końca grudnia w Chinach trwają powszechne szczepienia jedną ze szczepionek Sinopharmu, która według producenta jest bezpieczna i wykazała w badaniach 79 proc. skuteczności w zapobieganiu chorobie. Mieszkańcom kraju podano już ponad 10 mln dawek – poinformowała w tym tygodniu państwowa komisja zdrowia.

50 mln ludzi przed Nowym RokiemWcześniej władze ogłosiły, że planują zaszczepić 50 mln ludzi przed Chińskim Nowym Rokiem 12 lutego.

Czytaj także: Ile osób w Polsce zostało już zaszczepionych? Rząd podał dane

Chińskie media podkreślają też duże zainteresowanie opracowanymi w Chinach szczepionkami wśród państw rozwijających się. Indonezja zatwierdziła szczepionkę Sinovacu do kryzysowego użycia, Turcja rozpoczęła już masowe szczepienia, a Brazylia, Malezja, Tajlandia i Ukraina zamówiły miliony dawek. Specyfik Sinopharmu ma natomiast trafić do Peru i Egiptu – podała agencja Xinhua.

Koronawirus w lodach. Wycofano trefną partię z Chin

Wyprodukowane w Chinach lody ze składnikami pochodzącymi z Ukrainy i Nowej Zelandii zostały skażone koronawirusem – odkryły służby medyczne w...

zobacz więcej

Pojawiły się jednak kontrowersje dotyczące skuteczności szczepionki Sinovacu, która przeszła badania kliniczne w kilku krajach świata. Instytut Butantan, który prowadził je w Brazylii, początkowo informował o skuteczności 78 proc., ale później skorygował tę wartość do 50,4 proc.

Względnie niska skuteczność z badania w Brazylii sprawiła, że Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych w Hongkongu apeluje do władz regionu, by podawały osobom starszym szczepionki zachodnich firm AstraZeneca lub Pfizera, które wykazały ponad 90-procentową skuteczność. Szczepienia w Hongkongu mają się rozpocząć w lutym i objąć na początek pracowników służby zdrowia i osoby z grup ryzyka.

Hongkońskie społeczeństwo jest jednak stosunkowo negatywnie nastawione do szczepionek przeciw COVID-19. W przeprowadzonej latem ankiecie chęć przyjęcia szczepionki deklarowało tylko 37 proc. respondentów – poinformowali niedawno badacze z Uniwersytetu Chińskiego (CUHK).

Zaszczepić wszystkich przed Igrzyskami Olimpijskimi


Rząd Japonii z myślą o organizacji tego lata Igrzysk Olimpijskich zawarł porozumienie w sprawie zakupu setek milionów dawek szczepionek opracowanych przez kilka zachodnich koncernów. Zgodnie z planem premiera Yoshihide Sugi Japonia ma otrzymać preparaty do zaszczepienia 126 mln mieszkańców przed rozpoczęciem Igrzysk 23 lipca.

Wielka Brytania: Bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa nie wjedziesz

Od dziś Anglia, Szkocja i Walia nie wpuszczą podróżnych bez negatywnego testu na obecność koronawirusa. Dotyczy to także Polaków. Nowe zasady...

zobacz więcej

Według lokalnych mediów szczepienia mogą ruszyć pod koniec lutego. W pierwszej kolejności zastrzyki dostanie 10 tys. pracowników służby zdrowia. Później szczepieni będą pozostali medycy, a potem kolejne grupy mieszkańców, począwszy od seniorów.

Do użytku w Japonii nie została jednak jak dotąd dopuszczona żadna szczepionka. Komentatorzy podkreślają, że Japończycy są generalnie nieufni wobec szczepionek, a władze bardzo ostrożnie wydają zezwolenia na ich stosowanie.

Dotychczas tylko Pfizer i BioNTech złożyły wniosek o dopuszczenie ich szczepionki do użytku w Japonii; Moderna i AstraZeneca wciąż prowadzą w tym kraju próby kliniczne swoich specyfików. Szczepionka Moderny nie zostanie prawdopodobnie zatwierdzona przed majem – oceniał jej japoński dystrybutor.

Czytaj także: Koronawirus w Czechach. Problemy z rejestracją Polaków na szczepienia

Również władze Korei Płd. podpisały już umowy w sprawie zakupu szczepionek, które z nawiązką wystarczyłyby do zaszczepienia wszystkich 52 mln mieszkańców kraju. Pierwsza partia preparatów ma nadejść w najbliższych tygodniach, a szczepienia mają ruszyć w lutym i będą darmowe dla wszystkich mieszkańców – zapowiedział prezydent Mun Dze In.

Rekord zakażeń w Hiszpanii. Rząd odmawia regionom prawa do lockdownu

Podczas ostatnich 24 godzin padł rekord dobowych infekcji koronawirusem – ponad 40 tys. Jednocześnie centrolewicowy gabinet odmówił wnioskującym o...

zobacz więcej

„Planujemy osiągnąć do listopada odporność stadną poprzez zaszczepienie co najmniej 60-70 proc. ludności” – oświadczyła niedawno szefowa Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA) Dzung Eun Kiong.

Lokalni urzędnicy oceniali wcześniej, że sytuacja w kraju jest stosunkowo dobra, więc Korea nie musi się spieszyć i może sobie pozwolić na dłuższą analizę doniesień o ewentualnych skutkach ubocznych. Z najnowszych badań opinii publicznej wynika, że ponad 80 proc. Koreańczyków chce się zaszczepić, ale dwie trzecie społeczeństwa woli z tym poczekać i zobaczyć, jak szczepionki działają na innych.

Amerykańscy żołnierze zaszczepieni


Rozpoczęły się już natomiast szczepienia personelu amerykańskich sił zbrojnych stacjonujących w Korei Płd., w tym pracujących w nich Koreańczyków. Podawana im jest szczepionka amerykańskiej firmy Moderna, a szczepienia są dobrowolne, choć dowództwo do nich zachęca.

Władze komunistycznej Korei Płn. nie zgłosiły oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem, ale według informacji amerykańskich mediów zawnioskowały o przydział szczepionek przeciw COVID-19 do globalnego mechanizmu ich dystrybucji, COVAX.

Czytaj także: Miliony zaszczepionych na świecie przeciw COVID-19. Polska w czołówce UE 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej