RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent i premier liczą na interwencję po zatrzymaniu Nawalnego

Aleksiej Nawalny został zatrzymany chwilę po przylocie do Moskwy (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Aleksiej Nawalny został zatrzymany chwilę po przylocie do Moskwy (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Apeluję do władz w Rosji o natychmiastowe uwolnienie Aleksieja Nawalnego – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że niezbędna jest szybka i jednoznaczna reakcja na poziomie Unii Europejskim. Z podobnym apelem wystąpił również prezydent Andrzej Duda i szef MSZ Zbigniew Rau.

Nawalny zatrzymany na lotnisku bezpośrednio po powrocie do Rosji

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, po przylocie w...

zobacz więcej

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, po przylocie w niedzielę wieczorem samolotem z Berlina.

Premier Morawiecki oświadczył, że zatrzymanie Nawalnego, to „kolejna próba zastraszenia demokratycznej opozycji w Rosji”. „Szybka i jednoznaczna reakcja na poziomie UE jest niezbędna. Poszanowanie praw obywatelskich stanowi podstawy demokracji. Apeluję do władz w Rosji o natychmiastowe uwolnienie zatrzymanego” – napisał szef polskiego rządu.

We wpisie na Twitterze prezydent Andrzej Duda ocenił, że „postępowanie władz rosyjskich wobec Aleksieja Nawalnego nie może nie mieć konsekwencji dla relacji społeczności międzynarodowej z tym krajem”. „W imieniu Polski – członka Rady Praw Człowieka ONZ, apeluję o międzynarodową solidarność w tej sytuacji” – napisał. Nawalny przyleciał do Moskwy po leczeniu w Niemczech, dokąd trafił w sierpniu 2020 roku w stanie krytycznym w wyniku użycia przeciwko niemu w Rosji bojowego środka chemicznego należącego do grupy Nowiczoków – trucizn opracowanych przez chemików jeszcze w ZSRR.

„Nie boję się, mam prawo wrócić do domu”. Aleksiej Nawalny wrócił z Berlina do Moskwy [WIDEO]

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wrócił z Berlina do Moskwy na pokładzie samolotu rosyjskich linii lotniczych Pobieda. Samolot planowo...

zobacz więcej

Sprawy karne – „sfingowane”


Opozycjonista już po wylądowaniu w Moskwie mówił, że nie boi się powrotu. Krótkiej wypowiedzi zdołał udzielić przed podejściem do kontroli paszportowej. – Jestem absolutnie szczęśliwy, że przyleciałem. To mój najszczęśliwszy dzień w ciągu ostatnich pięciu miesięcy – powiedział. Sprawy karne wszczęte wobec niego określił jako sfingowane.

W 2014 roku Nawalny został skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) oznajmiła, że jest on od 29 grudnia 2020 r. poszukiwany listem gończym. FSIN twierdzi, że opozycjonista narusza warunki zawieszenia wykonania kary sprzed pięciu lat. Po zatrzymaniu Nawalnego FSIN podała, że pozostanie on w areszcie do decyzji sądu, który określi wobec niego „środek zapobiegawczy”. FSIN chce, by sąd zamienił Nawalnemu wyrok w zawieszeniu na karę więzienia. W niedzielę wieczorem na lotnisku Wnukowo na Nawalnego czekało kilkuset jego zwolenników, ale w ostatniej chwili samolot z Berlina został przekierowany do innego moskiewskiego portu lotniczego – Szeremietiewo. Przedostanie się z jednego lotniska na drugie wymaga przejechania ponad 60 km. Władze Wnukowa powołały się na względy techniczne.

Na lotnisku Wnukowo zatrzymani zostali współpracownicy Nawalnego: Lubow Sobol, Rusłan Szaweddinow, Ilja Pachomow, a także aktywista Konstantin Kotow. Niezależna telewizja Dożd potwierdziła wcześniej podaną informację o zatrzymaniu brata opozycjonisty – Olega Nawalnego.

Czytaj także: Nawalny zatrzymany na lotnisku bezpośrednio po powrocie do Rosji [WIDEO]

źródło:

Zobacz więcej