RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odwaga Gacionga, weto Pitonia, piernik Suchanow

Rektor WUM nie zamierza odejść, a Pitoń mówi, że pandemia nie istnieje (fot. Forum/Krzysztof Kuczyk; Facebook/Sebastian Pitoń)
Rektor WUM nie zamierza odejść, a Pitoń mówi, że pandemia nie istnieje (fot. Forum/Krzysztof Kuczyk; Facebook/Sebastian Pitoń)

Choć do Polski dotarły srogie mrozy, to w minionym tygodniu w polityce było nadal gorąco. Rozgrzewała nas afera szczepionkowa, wypowiedzi Sebastiana Pitonia z Góralskiego Veta i „taśmy wałbrzyskie”.

Córka Suchanow wysyła aktywistom LGBT wezwanie przedsądowe. Poszło o zdjęcie piernika

Córka Klementyny Suchanow, jednej z liderek tzw. Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wysłała kolektywowi Stop Bzdurom przedsądowe wezwanie do...

zobacz więcej

Niedziela. Piernik autorski


W niedzielę politycy PiS na czele z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem partii, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. W warszawskim kościele seminaryjnym odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. W kwestii pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej sporu w Zjednoczonej Prawicy nie ma, ale istnieje różnica zdań co do projektu dot. zniesienia możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Na zmiany ma się nie zgadzać Porozumienie.

– Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu ta kwestia będzie wyjaśniana w ramach Rady Koalicji – powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Potrzebę nowelizacji tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł: – Wymiar sprawiedliwości ma być nie tylko sprawiedliwy, ale i sprawny. Natomiast dzisiaj przeszło 400 tys. spraw w sądach to są sprawy o wykroczenia. 4 mln mandatów, zaledwie co 10. osoba od takich mandatów się odwołuje. Natomiast z tych, którzy się odwołali, prawie 90 proc. spraw kończy się wyrokiem nakazowym, uprawomocnia się on bez wnoszenia sprzeciwu przez ukaranego – mówił minister Warchoł.

Tymczasem w równoległej rzeczywistości lewicowych aktywistów… Córka Klementyny Suchanow, jednej z liderek organizacji Ogólnopolski Strajk Kobiet, wysłała przedsądowe wezwanie kolektywowi Stop Bzdurom, z którym związany jest Michał Sz. ps. „Margot”. Córka Suchanow żąda „zaprzestania naruszania prawa autorskiego oraz dóbr osobistych”. Chodzi o wykorzystanie przez kolektyw w mediach społecznościowych fotografii przedstawiającej... upieczone przez autorkę ciasto, na którym widnieje wulgarny napis: „Je**ć PiS i SB” (przy czym skrót SB oznacza kolektyw Same Bzdury a nie Służbę Bezpieczeństwa).

Ktoś mógłby zapytać: co ma piernik…? Sprawa jest jednak poważna, bo chodzi o piernik według autorskiego przepisu, piernik z autorską dekoracją (rękodzieło) i autorskim mottem oraz autorskie zdjęcie tego autorskiego piernika. To może być pierwsza w polskim sądownictwie sprawa o piernik z mniejszościami seksualnymi w tle.

Czytaj także: Szczepimy szybciej niż Niemcy. Tylko opozycja tego nie chce widzieć

„Zabrakło odwagi”. Niedzielski odpowiada na oświadczenie rektora WUM

„Próba nadania tej sytuacji kontekstu politycznego i sprowadzenia jej do przepychanki z Ministrem Zdrowia to rozpaczliwa obrona stanowiska” – w ten...

zobacz więcej

Poniedziałek. Rektor nie zamierza odejśćOd piernika bardziej emocjonująca jest jednak sprawa szczepień poza kolejnością dla tzw. elity III RP. - W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym doszło do nadużycia władzy – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, omawiając wyniki prowadzonej tam kontroli. Okazało się, że na 450 dawek szczepionek przeznaczonych dla personelu medycznego aż 200 użyto dla osób spoza tej grupy.

Na placówkę nałożono karę w wysokości 350 tys. zł. Minister Niedzielski stwierdził, że „nie można unikać odpowiedzialności” i wezwał prof. Zbigniewa Gacionga do rezygnacji ze stanowiska rektora WUM, ponieważ nie widzi możliwości dalszej współpracy, po tym, co się stało. Jeszcze tego samego dnia prof. Gaciong wydał oświadczenie, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska. W oświadczeniu rektor WUM zamiast przeprosić za skandal rzutujący na opinię uczelni, zarzucił ministrowi zdrowia „bezprecedensowe manipulowanie opinią publiczną”.

„Zabrakło odwagi cywilnej” – podsumował oświadczenie rektora minister Niedzielski. Można tylko współczuć rektorowi konieczności dalszej współpracy ze środowiskiem lekarskim i naukowym, a także studentami WUM. W końcu to ich zdrowie rektor cenił mniej niż celebrytów i kierownictwa TVN. Określenie „lekarz gwiazd” nabrało w wyniku tej afery nowego wymiaru. Inna sprawa to pytanie, czy samodzielność państwowych uczelni nie jest jednak za daleko idącą.

A jak z wygląda sprawa samodzielności państwa polskiego w zamawianiu szczepionek na COVID-19? – Polska powinna rozważyć indywidualną dyskusję z dostawcami, jeśli europejski system zakupu szczepionek zawiedzie na całego – ocenił w Polskim Radio sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Profesora Szczerskiego pytano również o kwestie relacji z USA. – Zmiana prezydenta Stanów Zjednoczonych nie wpłynie na relacje polsko-amerykańskie. Najważniejsze dla nas kwestie są poza osią sporu między Demokratami i Republikanami – mówił minister Szczerski.

Popiera Konfederację, chce stworzyć Królestwo Podhalańskie. Kim jest Sebastian Pitoń?

Popiera Konfederację, bywał na proaborcyjnych strajkach, zastanawiał się, „czy Adolf Hitler był agentem Wall Street”, chce „w odpowiednim momencie...

zobacz więcej

Wtorek. Order Mosbacher


Na zakończenie misji dyplomatycznej prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher. Order został nadany w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-amerykańskich przyjaznych stosunków i współpracy, za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego. Choć wiele wypowiedzi ambasador Mosbacher wywoływało w Polsce żywą dyskusję, warto jednak oddać jej fakt niezwykłej skuteczności w podnoszeniu rangi polsko-amerykańskich kontaktów.

Tymczasem kwestia blokady kont w mediach społecznościowych prezydenta USA Donalda Trumpa jest szeroko komentowana także przez polskich polityków. Minister Adam Andruszkiewicz odpowiedzialny w kancelarii premiera za cyfryzację zapowiedział działania rządu, które pozwolą lepiej chronić internautów przed blokowaniem kont. – Zdecydowanie jest to cenzura. Będziemy obserwować, w jaką stronę to zmierza i działać. W 2021 roku będziemy rozmawiać nad ustawą, która ureguluje współpracę na linii obywatel–platforma społecznościowa–państwo. Tutaj prawa obywatelskie muszą być bardziej chronione – mówił Andruszkiewicz. W podobnym tonie wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki. - Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem; zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform – zapewnił na Facebooku szef rządu. Tymczasem twitterowe konto wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwony Michałek nie zostało zablokowane, ale przejęte przez hakerów. To wyjaśnienie dla „dziwnych materiałów”, które zaczęły się pojawiać na koncie minister.

A skoro już o dziwnych treściach, jakie pojawiły się w tym czasie w mediach… Sebastian Pitoń, inicjator akcji „Góralskie Veto”, która przeciwstawia się restrykcjom w związku koronawirusem, w rozmowie z Radiem Zet stwierdził, że pandemia nie istnieje a ludzie umierają z powodu działań rządu. - Sam chorowałem na koronawirusa. To lekka, przyjemna choroba – mówił Pitoń w Radio Zet. Niestety codziennie tysiące osób na całym świecie nie ma tyle szczęścia co pan Pitoń i na ową „przyjemną chorobę” niezbyt przyjemnie umiera.

Czytaj także: Afera szczepionkowa, cenzura Nitrasa, wrażliwość Hołowni

Hołownia wchodzi do Senatu. Przejmuje parlamentarzystę Koalicji Obywatelskiej

Senator Jacek Bury opuszcza klub Koalicji Obywatelskiej, by dołączyć do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni – podaje Onet. Decyzję polityk ma ogłosić...

zobacz więcej

Środa. Pieniądze Hołowni


Jako że już czas pomyśleć o rocznym rozliczeniu podatkowym swoje wpływy podsumował Szymon Hołownia. - Przez rok na swoją działalność publiczną zebrałem około 10 mln zł – poinformował lider Polska 2050 Szymon Hołownia. To rzeczywiście niemało i aktywistki ze Strajku Kobiet mogą być zazdrosne, im udało się zebrać „tylko” 1,5 mln złotych. Trudno powiedzieć czy są to dobrze wydane pieniądze, ale nie ma wątpliwości zarówno Hołowni jak i liderkom Strajku Kobiet aktywizm polityczny po prostu się opłaca.

Hołownia podsumował swoje wpływy a rząd akcję szczepień. - Polska jest na 4. miejscu, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień w Unii Europejskiej – poinformował minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. Wyprzedzają nas Włochy, Niemcy i Hiszpania, jeśli jednak policzyć liczbę wykonanych szczepień w stosunku do liczby ludności wyprzedzamy Niemców. Przez trzy miesiące dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie trzech milionów osób. Sześć tysięcy punktów szczepień jest przygotowanych by obsłużyć większą liczbę pacjentów, problem jednak w ograniczonej ilości szczepionek zamówionych przez Komisję Europejską.

Posłanka Anna Maria Żukowska przestała być rzeczniczką Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Partia pozbyła się swojej rzeczniczki w tzw. „białych rękawiczkach” przyjmując uchwałę, że stanowiska tego nie może już piastować żaden poseł. To zadziwiające rozwiązanie, które uderzyło bezpośrednio w posłankę, do której działacze podobno mieli pretensje, że zanadto zajmuje się sprawami LGBT. Czy to zmiana linii politycznej Lewicy? Zobaczymy niebawem.

SLD zmienia rzecznika, PiS natomiast likwiduje całą organizację terenową. Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego nastąpiło rozwiązanie PiS w Wałbrzychu oraz wykluczenie wszystkich członków partii w tym mieście – poinformował w środę szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. To efekt tzw. taśm wałbrzyskich, które ujawniły tarcia w strukturach partii i personalne spory. - Prawo i Sprawiedliwość zareagowało błyskawicznie; panowie, którzy mają błędne pojęcie polityki i służby Polsce, już nie są w PiS; będzie powołana specjalna komisja, by zbadać działalność tych osób – wyjaśnił poseł Sobolewski.

Dużo trudniejsza do rozwiązania jest sprawa innych taśm. W TVP Info i TVP1 miała miejsce premiera nowego filmu Sylwestra Latkowskiego „Taśmy Amber Gold”. Film odsłania kulisy słynnej afery, w którą zamieszany był m.in. syn ówczesnego premiera Donalda Tuska.

Szef radnych KO: Póki w Polsce rządzi PiS, ul. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie nie będzie

Szef Klubu KO w Radzie Warszawy zaapelował do Rafała Trzaskowskiego, aby nie zgłaszał inicjatywy nazwania jednej ze stołecznych ulic imieniem Lecha...

zobacz więcej

Czwartek. Zemsta PO


Sędzia Leszek Mazur został odwołany z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Wniosek w tej sprawie złożył w części niejawnej posiedzenia członek Rady sędzia Marek Jaskulski. Pytany o to Mazur jeszcze przed głosowaniem podkreślał, że nie upatruje w tym zemsty politycznej, bo „nie uczestniczy w walce politycznej”.

Wicepremier Jacek Sasin ma pozytywny wynik na COVID-19. Wiceszef rządu czuje się dobrze, gorzej może się czuć była wicepremier Jadwiga Emilewicz. Polityk przysporzyła obozowi władzy problemów korzystając z rodziną ze stoku narciarskiego. - Z punktu widzenia etycznego można było tej sytuacji uniknąć, było to bardzo nierozważne działanie - ocenił w czwartek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

A czy rozważnym działaniem można nazwać wypowiedzi szefa Klubu KO w Radzie Warszawy? Zapewne jest to przemyślana strategia, choć nijak ma się do obietnic składanych przez obecnego prezydenta stolicy.

Radny Jarosław Szostakowski tak odniósł się podczas sesji rady miasta do kwestii nazywania jednej z warszawskich ulic imieniem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Jestem przeciw i apeluję do pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego o to, żeby dopóki w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość, nie występował z takim wnioskiem – mówił Szostakowski. Polityczna zemsta na prezydencie Lechu Kaczyńskim trwa dalej a nienawiść, wobec tego wybitnego polskiego polityka żyje w PO kolejne dziesięciolecie.

A czym zajmuje się sam prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski? Polityk zdradził, że zapowiadany przez niego związek zawodowy ma już statut i jest potrzebny, bo przedsiębiorcy protestują przeciwko rządowym obostrzeniom. Zapewne będzie się cieszył takim samym zainteresowaniem jak ruch Trzaskowskiego.

Hołownia wchodzi do Senatu. Przejmuje parlamentarzystę Koalicji Obywatelskiej

Senator Jacek Bury opuszcza klub Koalicji Obywatelskiej, by dołączyć do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni – podaje Onet. Decyzję polityk ma ogłosić...

zobacz więcej

Piątek. Hołownia wyprzedza PO


Kończy się etap szczepień grupy zerowej, czyli lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy mają największą styczność z pacjentami chorymi na COVID-19. Od tego piątku każda osoba powyżej 80. roku życia może się zarejestrować na szczepienie. Można to zrobić przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl lub osobiście w punkcie szczepień. Pacjenci do wyboru mają prawie 6 tys. przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Zaś od 22 stycznia ruszy rejestracja osób powyżej 70. roku życia.

Do szczepień zachęcał szef rządu. - Dajmy sobie szansę na normalność – zaszczepmy się; ja sam i moja rodzina zaszczepimy się, gdy tylko nadejdzie nasza kolej – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Po spadku w sondażach pod koniec ubiegło roku Prawo i Sprawiedliwość odbudowuje swoją pozycję. Nowy sonadż CBOS potwierdza tendencję wzrostową. Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie na poziomie 35,2 proc. Niespodzianką w badaniu CBOS jest drugie miejsce, które przypadło Polsce 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało 18,2 proc. respondentów. Platforma Obywatelska znalazła się dopiero na trzecim miejscu, a głosować na nią chce tylko 13,7 proc. respondentów.

Prezes PiS: Zło atakuje nasz kraj, naród i ojczyznę

Dzisiaj odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo to zło atakuje, atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która...

zobacz więcej

Sobota. Zło atakuje


Prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński wziął udział w sobotę we mszy świętej w przeddzień 8. rocznicy śmierci swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. „(…) dzisiaj odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo to zło atakuje - atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości - atakuje Kościół, Kościół katolicki – mówił w kościele prezes PiS.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że pierwszy raz od ośmiu lat przemawia wewnątrz kościoła, a nie przed świątynią, ponieważ, jak powiedział, „tam na zewnątrz stoją ludzie, którzy służą najgorszej sprawie”. Nawiązał tym do grupy osób z transparentami tzw. Strajku Kobiet którzy przed kościołem i przeszkadzali uczestnikom mszy krzycząc przez megafon.

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku: „Za nami pierwszy tydzień tak intensywnych szczepień. Już ponad 450 tys. osób skorzystało ze szczepionki. Ponad 280 tys. seniorów zarejestrowało się na szczepienia, a ponad 1,1 mln Polaków zgłosiło chęć udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19! Jesteśmy gotowi, by ten proces mógł ruszyć jeszcze szybciej. Teraz wszystko zależy od tempa dostaw” – stwierdził premier Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej