RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w lodach. Wycofano trefną partię z Chin

Producent lodów wysłał na kwarantannę ponad 1600 pracowników (fot. Pixabay)
Producent lodów wysłał na kwarantannę ponad 1600 pracowników (fot. Pixabay)

Wyprodukowane w Chinach lody ze składnikami pochodzącymi z Ukrainy i Nowej Zelandii zostały skażone koronawirusem – odkryły służby medyczne w chińskim mieście Tiencin. Wirusa odkryto w trzech próbkach.

Koronawirus w Czechach. Problemy z rejestracją Polaków na szczepienia

Część Polaków mieszkających w Czechach nie może zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nie pozwala na to internetowy system...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dziennik „New Healand Herald” wskazuje, że wycofane lody wyprodukowała firma Tianjin Daqiaodao Food Company, która korzysta z mleka w proszku z Nowej Zelandii. Producent zabezpieczył wszystkie lody po odkryciu skażenia.

– Podejrzewam, że koronawirus, który dostał się do lodów pochodził od jednej osoby. Nie znam szczegółów sprawy, ale spodziewam się, że to jednorazowy przypadek – mówi telewizji Sky News dr Stephen Griffin, wirusolog z uniwersytetu w angielskim Leeds.

– Oczywiście każdy poziom zanieczyszczenia jest niedopuszczalny i zawsze stanowi powód do niepokoju, ale istnieje prawdopodobieństwo, że ten przypadek wynikiem braku higieny w fabryce – ocenia ekspert.

Nowozelandzki resort przemysłu oświadczył, że nie ma dowodów wskazujących, że źródłem skażenia jest mleko w proszku pochodzące z tego kraju. „W wielu przypadkach raporty o SARS-CoV-2 wykrytym na żywności lub opakowaniach żywności nie precyzują pochodzenia wirusa, jego ilości i tego czy był żywotny i zakaźny” – wskazano.

Producent lodów wysłał 1662 pracowników na kwarantannę. Władze w Tiencinie wskazały, że w ramach wycofanej partii powstało 4836 pudełek lodów. Na rynek trafiło 935 pudełek, ale dotąd sprzedano ich zaledwie 65. Zaapelowano do wszystkich, którzy kupili lody ze wskazanej partii o zgłaszanie się do lekarzy.

Czytaj także: Dramat Amazonii. System ochrony zdrowia się załamał

źródło:
Zobacz więcej