RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pełnomocnik ds. szczepień: jutro dotrze mniej szczepionek Pfizera

Dostawy do krajów UE zwiększą się od 15 lutego (fot. PAP/Leszek Szymański; Shutterstock)
Dostawy do krajów UE zwiększą się od 15 lutego (fot. PAP/Leszek Szymański; Shutterstock)

Około 180 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 od firmy Pfizer dotrze w poniedziałek do Polski - poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Będzie to o połowę mniej niż w poprzedniej dostawie.

Tempo szczepień w Polsce. „Ogranicza nas tylko liczba dostaw szczepionek” [WIDEO]

System szczepień przeciwko koronawirusowi jest ograniczony wyłącznie przez liczbę dostępnych szczepionek – mówił w TVP Info wiceminister funduszy i...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dworczyk poinformował, że także w poniedziałek z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do punktów szczepień trafi ok. 120 tys. dawek szczepionki przeznaczonych dla DPS-ów oraz 50 tys. dawek przeznaczonych na drugie szczepienie dla osób z grupy 0.

Przypomniał też, że dostawy szczepionek przeznaczonych na pierwszą dawkę dla osób z grupy 0 zostały wstrzymane. Dodał, że jeśli Pfizer dostarczy do końca weekendu nowy harmonogram dostaw, w poniedziałek wznowione zostanie przyjmowanie zamówień na szczepionki od punktów szczepień.

Minister zaznaczył też, że firma Pfizer pisemnie nie potwierdziła jeszcze, o ile zmniejszy w najbliższym czasie dostawy szczepionek do Europy. Wskazał, że padła jedynie deklaracja ustna. Wcześniej, w TV Republika, Dworczyk ocenił, że jeśli deklaracje Pfizera, dotyczące zmian w dostawie szczepionek się sprawdzą, nie będzie większych zawirowań w Narodowym Programie Szczepień.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale.

Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

źródło:

Zobacz więcej