RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczerski: Spotkam się z ambasador Wielkiej Brytanii ws. Polaka w śpiączce

Krzysztof Szczerski (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
Krzysztof Szczerski (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Szczerski, poinformował w niedzielę, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy spotka się w poniedziałek z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce w sprawie Polaka, który pozostaje w śpiączce.

Polak w śpiączce w Wlk. Brytanii. Decyzja sądu „może stworzyć precedens”

– Podawanie człowiekowi jedzenia i picia to zapewnienie mu podstawowych potrzeb, a nie środek nadzwyczajny, czy terapia daremna – mówi doktor...

zobacz więcej

„Na polecenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy jutro spotkam się z Panią Ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes w sprawie Polaka w śpiączce znajdującego się w szpitalu w Plymouth” - napisał Szczerski na Twitterze.

Sprawa dotyczy R.S. - mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny) od kilkunastu lat mieszkającego w Anglii, który 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. W wyniku tego zdarzenia - według szpitala - doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak pozostające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

Żona R.S. uważa, że nie chciałby on być podtrzymywany przy życiu w obecnym stanie, a druga część rodziny argumentuje, że jako praktykujący katolik zawsze opowiadał się za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zatem nie chciałby, by jego życie zakończyło się w ten sposób.

źródło:

Zobacz więcej