
100 lat temu zadziwił cały świat naukowy. W ciągu swojego życia Adam Rainer cierpiał zarówno na karłowatość, jak i gigantyzm. Był to jedyny taki przypadek w historii.
Chorym na akromegalię w dorosłym życiu zaczynają rosnąć dłonie, stopy, uszy i nos. Powiększają się także narządy wewnętrzne – serce czy wątroba....
zobacz więcej
Urodził się w 1899 r. w mieście Graz w południowo-wschodniej Austrii. Do 21 roku życia cierpiał na karłowatość. Z tego powodu odmówiono mu udziału w I wojnie światowej – 15-letni wówczas Adam Rainer mierzył bowiem niecałe 118 cm (według innych źródeł: ok. 140 cm). Mężczyzna spróbował znów rok później, jednak – mimo że urósł przez ten czas o 5 cm – komisja ponownie odrzuciła jego wniosek. Rainer nie wiedział jeszcze, że wkrótce osiągnie gigantyczne rozmiary…
Jednak już wcześniej lekarze notowali, że jego przypadek jest specyficzny. Raporty medyczne z 1918 r. wskazują, że pomimo niewielkiego wzrostu Rainer miał nieproporcjonalnie duże stopy oraz dłonie. Gdy po raz pierwszy próbował się zaciągnąć do wojska nosił buty o rozmiarze 43. Zaledwie trzy lata później musiał już przerzucić się na obuwie większe o… 10 numerów.
Chociaż trudno w to uwierzyć, jeszcze w 2018 r. poszukiwano w Kongu żywego okazu dinozaura. Celem ekspedycji Adama Christoffera Knutha, właściciela...
zobacz więcej
Medycy doszli do wniosku, że za schorzenie Austriaka odpowiadał guz przysadki mózgowej. Akromegalia przyczyniła się do charakterystycznego wyglądu Rainera – miał nie tylko nieproporcjonalnie duże dłonie i stopy, ale także grube usta, szeroko rozstawione zęby oraz wystające czoło i szczękę.