RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tempo szczepień w Polsce. „Ogranicza nas tylko liczba dostaw szczepionek” [WIDEO]

System szczepień przeciwko koronawirusowi jest ograniczony wyłącznie przez liczbę dostępnych szczepionek – mówił w TVP Info wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda. W programie „Woronicza 17” politycy dyskutowali o postępach Narodowego Progamu Szczepień. Władysław Teofil Bartoszewski z PSL stwierdził, że „szczepienia są zbyt wolne”.

Zobacz, jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19

Chętni po ukończeniu 18. roku życia mogą już zgłosić się na szczepienie przeciwko COVID-19. Można to zrobić przez infolinię telefoniczną pod...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Gdybyśmy dostali nagle 60 mln dawek szczepionki, to połowa by się zmarnowała – powiedział polityk ludowców. Jak argumentował Bartoszewski, by wykorzystać w terminie przydatności zapowiadane przez rząd 60 mln dawek, szczepienia powinny odbywać się w tempie 164 tys. dziennie. – A szczepimy 40 tys. – powiedział przedstawiciel PSL.

O wspomnianych dostawach szczepionek mówił Waldemar Buda z PiS.

Dostawy szczepionek do Polski


– Mamy zapewnienie, że do końca roku otrzymamy 60 mln dawek – to mamy zaszczepioną większą część społeczeństwa – wskazał, zaznaczając przy tym, że tempo szczepień obecnie zależy wyłącznie od tego, ile mamy szczepionek.

Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, presja polegająca na indywidualnych rozmowach z koncernami farmaceutycznymi doprowadziła do tego, że „Komisja Europejska wywierała presję na Pfizera i innych dostawców, by oni w ramach dużego kontraktu zmobilizowali się i produkowali więcej”.

Zobacz także:„Szczepionki Moderny miały jeden zasadniczy mankament”

– W lutym będziemy otrzymywali więcej niż zakontraktowaliśmy we wrześniu – podkreślił Buda. Zdaniem Marcina Kierwińskiego z Platformy Obywatelskiej, takie twierdzenia „to kpina”.

Zmiany w harmonogramie dostaw szczepionek. Rząd modyfikuje strategię

W związku z ograniczeniem dostaw szczepionek przez firmę Pfizer, rząd wprowadza zmiany w harmonogramie dystrybucji szczepionek na nadchodzący...

zobacz więcej

– Zacznijcie szczepić na poziomie europejskim; niech Polska będzie liderem w liczbie szczepień na tysiąc mieszkańców, wtedy powiemy: robicie dobrą robotę – powiedział polityk opozycji.

Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Sałek podkreślił na antenie TVP Info, że Andrzej Duda jest w stałym kontakcie z rządem w sprawie programu szczepień.

– Liczba szczepień jest determinowana liczbą dawek, jaką dysponujemy. Ta liczba też jest powiązana z dwuetapowym podejściem, które oznacza, że te osoby, które były wcześniej zaszczepione, muszą po jakimś czasie tę szczepionkę ponowić – powiedział przedstawiciel prezydenta.

Ile osób zaszczepiono w Polsce?


Do tej pory w naszym kraju na COVID-19 zaszczepiono 457 303 osób – wynika z infografiki zamieszczonej w niedzielę na rządowym profilu #SzczepimySię na Twitterze. Według stanu na niedzielę na godz. 10.30, do punktów szczepień dostarczono 521 220 dawek, a w magazynach jest kolejnych 559 410, zabezpieczonych na drugie szczepienie.

Dziś rozpoczynają się szczepienia drugą dawką szczepionki.

Zobacz także: Gdzie zaszczepić się na COVID-19? Mapa punktów

źródło:
Zobacz więcej