RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Walka o życie Polaka w śpiączce w brytyjskim szpitalu. Apel świata nauki i mediów

Mężczyźnie wstrzymano podawanie pożywienia i wody (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)
Mężczyźnie wstrzymano podawanie pożywienia i wody (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

Trwa batalia w sprawie Polaka w śpiączce przebywającego w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. Po decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który odrzucił apelację krewnych pacjenta, mężczyźnie wstrzymano podawanie pożywienia i wody. Z apelem o przekazanie Polaka do kraju wystąpiła grupa osób ze świata nauki i mediów.

MSZ: W sprawie Polaka w brytyjskim szpitalu podjęliśmy wszelkie działania

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że w sprawie obywatela RP przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii podjęło wszelkie możliwe...

zobacz więcej

„My, niżej podpisani przedstawiciele środowisk twórczych, naukowych i mediów w Polsce zwracamy się z gorącym apelem o przekazanie do naszego kraju rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jest on świadomy i reaguje na otoczenie” – czytamy w wystosowanym apelu.

„Sąd brytyjski i przedstawiciele służby zdrowia uznały, że nie warto pozostawić go przy życiu. My w Polsce będziemy próbowali go ratować. Władze polskie zwróciły się już do władz brytyjskich z apelem o przekazanie rodaka do naszego kraju. Wszystkie koszty bierze na siebie polskie państwo. Niestety, spotkało się ono z odmową. Nie usiłujemy kwestionować prawomocności decyzji władz brytyjskich. Wychodzimy jednak z założenia, że jeśli istnieje choćby najmniejsza szansa obrony życia, należy ją wykorzystać. Dlatego zwracamy się do władz brytyjskich, aby nam to umożliwiły. Dla ich państwa nie niesie to żadnego obciążenia” – napisano.

Apel podpisali m.in.: Bronisław Wildstein, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof.dr hab. Andrzej Przyłębski, prof. Andrzej Nowak, prof. Ryszard Legutko, prof. Zbigniew Stawrowski, dr Krystyna Nowak-Wolna, prof. Sławomir Cenckiewicz, Szymon Małecki, Rafał Ziemkiewicz, Antoni Libera, Krzysztof Skowroński, Marzena Nykiel, Maciej Świrski i Magdalena Ogórek.

Odrzucona apelacja


Polski pacjent o inicjałach R.S. w czwartek po raz czwarty został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Władze brytyjskiego szpitala w Plymouth podjęły taką decyzję w czwartek po południu, po tym jak w środę wieczorem Europejski Trybunał Praw Człowieka po raz drugi odrzucił apelację krewnych pacjenta. 

W sprawę zaangażowała się ambasada RP w Londynie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że w sprawie obywatela RP podjęło wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym.

Sprawa dotyczy R.S. – mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego według szpitala doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

Na odłączenie mężczyzny od aparatury zgodziła się mieszkająca w Anglii żona, a także dzieci mężczyzny. Przeciwne temu są mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

źródło:
Zobacz więcej