
Trwa batalia w sprawie Polaka w śpiączce przebywającego w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. Po decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który odrzucił apelację krewnych pacjenta, mężczyźnie wstrzymano podawanie pożywienia i wody. Z apelem o przekazanie Polaka do kraju wystąpiła grupa osób ze świata nauki i mediów.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że w sprawie obywatela RP przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii podjęło wszelkie możliwe...
zobacz więcej
„My, niżej podpisani przedstawiciele środowisk twórczych, naukowych i mediów w Polsce zwracamy się z gorącym apelem o przekazanie do naszego kraju rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jest on świadomy i reaguje na otoczenie” – czytamy w wystosowanym apelu.
„Sąd brytyjski i przedstawiciele służby zdrowia uznały, że nie warto pozostawić go przy życiu. My w Polsce będziemy próbowali go ratować. Władze polskie zwróciły się już do władz brytyjskich z apelem o przekazanie rodaka do naszego kraju. Wszystkie koszty bierze na siebie polskie państwo. Niestety, spotkało się ono z odmową. Nie usiłujemy kwestionować prawomocności decyzji władz brytyjskich. Wychodzimy jednak z założenia, że jeśli istnieje choćby najmniejsza szansa obrony życia, należy ją wykorzystać. Dlatego zwracamy się do władz brytyjskich, aby nam to umożliwiły. Dla ich państwa nie niesie to żadnego obciążenia” – napisano.
Apel podpisali m.in.: Bronisław Wildstein, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof.dr hab. Andrzej Przyłębski, prof. Andrzej Nowak, prof. Ryszard Legutko, prof. Zbigniew Stawrowski, dr Krystyna Nowak-Wolna, prof. Sławomir Cenckiewicz, Szymon Małecki, Rafał Ziemkiewicz, Antoni Libera, Krzysztof Skowroński, Marzena Nykiel, Maciej Świrski i Magdalena Ogórek.