RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Awaria sieci ciepłowniczej w Warszawie. „Naprawa dopiero wieczorem”

Ze względu na trudności związane z dotychczasowymi pracami, przywrócenie dostaw ciepła do mieszkańców Pragi-Północ planowane jest na godz. 20:00 w niedzielę – wynika z informacji przekazanych PAP przez rzeczniczkę spółki Veolia Energia Warszawa, Aleksandrę Żuradę. Pierwotnie mowa była o godz. 11:00.

Kolejna awaria ciepłownicza w Warszawie. Ponad 60 budynków bez ogrzewania

Krótko po naprawie awarii, do której w związku z uszkodzeniem rury sieci ciepłowniczej doszło w piątek na ul. Jagiellońskiej, w sobotę przed...

zobacz więcej

Do awarii sieci ciepłowniczej na ul. Jagiellońskiej doszło w sobotę przed południem, krótko po naprawie poprzedniej, do której doszło w piątek. W efekcie po raz kolejny bez ciepła pozostało ponad 60 budynków położonych przy ulicach Jagiellońskiej, Kępnej, Marcinkowskiego, Okrzei, Sierakowskiego, Sprzecznej, Targowej, Wrzesińskiej i Zamoyskiego.

W niedzielę Aleksandra Żurada, rzeczniczka Veolii, podkreśliła, że prace związane z awarią trwały całą noc.

– Chodzi tak naprawdę o takie odmulanie tego miejsca, dlatego że duży wypływ wody w trakcie awarii spowodował podmycie jezdni. Asfalt, piach dostał się w okolice instalacji i on spowodował takie zamulenie. Żeby w ogóle dostać się do instalacji ciepłowniczych, trzeba było wybierać ten muł ręcznie – nie można było tam wjechać koparką, bo to mogłoby narobić szkód – tłumaczyła.

„Termin włączenia tych dostaw ciepła został przesunięty”


Miejsce zostało oczyszczone dopiero w niedzielę rano. – Teraz można przystąpić do usuwania awarii, co oznacza, że termin włączenia tych dostaw ciepła został przesunięty na – liczymy – godz. 20:00 – przekazała. Pierwotnie miało się to stać do godz. 11:00. Wcześniej Żurada tłumaczyła, że awaria może być skutkiem zjawiska tzw. uderzenia hydraulicznego. – To ryzyko wystąpienia awarii dodatkowo wzrasta przy niskich temperaturach, które mamy. Wynika to z dużej różnicy temperatury wody w rurociągu i temperatury na zewnątrz – wyjaśniała.

Awaria elektrociepłowni w Warszawie. Zakład wydał komunikat

Po czwartkowej awarii produkcja ciepła w stołecznej Elektrociepłowni Żerań została w piątek rano przywrócona do normy. Jak informuje właściciel...

zobacz więcej

W specjalnym komunikacie przesłanym w sobotę wieczorem spółka dodała, że problemy z siecią ciepłowniczą na Pradze-Północ prawdopodobnie są wynikiem wcześniejszej awarii Elektrociepłowni Żerań. W ten czwartek ze względu na czasowe ograniczenie produkcji ciepła przez kilka godzin do rurociągów warszawskiego systemu ciepłowniczego tłoczona była woda, która zamiast 90 st. Celsjusza miała temperaturę niespełna 50 stopni.

Powołano stały sztab kryzysowy


Spółka podkreśliła przy tym, że – przewidując możliwe skutki awarii – w piątek powołano stały sztab kryzysowy, aby zapewnić optymalną pracę sieci ciepłowniczej przez okres nadchodzącej fali mrozów.

– W ramach działań sztabu kryzysowego Veolia Energia Warszawa S.A. zabezpieczyła już w piątek rano pracę ekip na kolejne dni – podano, podkreślając, że taka organizacja pracy skutkuje „najkrótszym możliwym czasem usuwania awarii”.

– Jeśli coś trwa dłużej, oznacza to, że jest to bardziej skomplikowane, a nie, że nie ma do tego ludzi – podkreśliła w niedzielę Żurada. Informacje na temat awarii publikowane są na stronie: https://energiadlawarszawy.pl/strefa-klienta/dla-odbiorcy/przerwy-w-dostawie-energii/.

Rzeczniczka miasta Karolina Gałecka przekazała, że mieszkańcom pod adresami dotkniętymi awarią wypożyczane są elektryczne piecyki, a osoby chętne mogą zostać ewakuowane do specjalnie przygotowanego w tym celu budynku Liceum Ogólnokształcącego im. marszałka Piłsudskiego.

źródło:

Zobacz więcej