RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Turyści w bieliźnie, ratownicy załamani. „Skrajna nieodpowiedzialność” [WIDEO]

Niefrasobliwość turystów już nieraz budziła zdziwienie, ale ten przypadek jest wyjątkowy. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR musieli w sobotę pomóc osobom, które wybrały się na wycieczkę w samej bieliźnie. – W zasadzie można powiedzieć, że nago – powiedział w TVP Info Paweł Konieczny, prezes Zarządu Głównego GOPR, komentując ich zachowanie.

„Górskie morsowanie” niemal bez ubioru na Babiej Górze. Do akcji musieli wkroczyć GOPR-owcy

Ratownicy górscy interweniowali dziś w rejonie szczytu Gówniak w masywie Babiej Góry. Znajdowało się tam pięć osób, które pomimo skrajnie trudnych...

zobacz więcej

– W masyw Babiej Góry kilkoro turystów wybrało się w samych szortach i bieliźnie, w zasadzie można powiedzieć, że nago. Taki rodzaj górskiego morsowania. Na szczęście inni turyści, którzy zobaczyli, że stan tych osób, zwłaszcza jednej kobiety, zaczynał być poważny, podzielili się z nimi swoimi ubiorami. Szybko zostaliśmy wezwani – powiedział Paweł Konieczny.

Jak dodał, „jest to drastyczny przykład złego przygotowania, czy braku jakiegokolwiek respektu wobec gór”.

Turystka w hipotermii


Nietypową akcję ratunkową GOPR-owcy zrelacjonowali w mediach społecznościowych. „Kobieta w stanie głębokiej hipotermii, z widocznymi odmrożeniami, przytomna, ale bez logicznego kontaktu, ubrana przez turystów w ich prywatną odzież, została dodatkowo zabezpieczona termicznie wyposażeniem ratowników: rękawiczkami, goglami, czapkami, kurtką puchową oraz techniczną. Ratownicy w bardzo trudnych warunkach (wiatr 85 km/h, temperatura odczuwalna -20 stopni) rozpoczęli sprowadzanie poszkodowanej w głębokim śniegu zapadając się po pas, z pomocą turystów, którzy w pierwszej kolejności zajęli się poszkodowaną i zawiadomili ratowników GOPR” – czytamy na profilu GOPR Beskidy na Facebooku.

��❗️WYPRAWY RATUNKOWE W REJ. BABIEJ GÓRY - sobota, 16.01.2021 ➡️ O godzinie 12:53 ratownicy dyżurujący na Markowych...

Opublikowany przez GOPR Beskidy Sobota, 16 stycznia 2021
.

Skrajna nieodpowiedzialność


– Jest to skrajnie nieodpowiedzialne, bo nawet błahy uraz w normalnych warunkach, przykładowo skręcenie kostki, które w zasadzie nie jest jakoś szczególnie niebezpieczne nawet w warunkach zimowych, to w sytuacji, gdy nie jesteśmy ubrani, może skończyć się tragicznie. Taka osoba bardzo szybko się wychładza, wpada w hipotermię, do tego dochodzą odmrożenia kończyn i sytuacja staje się naprawdę poważna – powiedział Paweł Konieczny.

Podkreślił że przed wyruszeniem w góry trzeba dobrze się przygotować. Spakować sprzęt, który będzie potrzebny na danej wycieczce, ale również sprawdzić warunki pogodowe i lawinowe. I odpowiednio dopasować cel wycieczki, biorąc pod uwagę możliwości wszystkich uczestników, zwłaszcza tych najsłabszych. Warto też mieć zainstalowaną w smartfonie aplikację RATUNEK, dzięki której ratownicy są w stanie ustalić położenie osób wzywających pomocy.

źródło:
Zobacz więcej