RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mroźna „bestia” dotarła do Polski. RCB ostrzega i radzi, jak się z nią zmierzyć

Ostrzeżenia przed silnym mrozem dla większości województw w Polsce (fot. PAP/L.Szymański)
Ostrzeżenia przed silnym mrozem dla większości województw w Polsce (fot. PAP/L.Szymański)

W niedzielę rano w większości kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym mrozem. Chodzi o 12 województw, głównie na północy i w centrum Polski, gdzie w nocy temperatura spadała nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. W Suwałkach termometry wskazały przy gruncie ponad 30 stopni mrozu. Jaka pogoda będzie w niedzielę w ciągu dnia?

Mróz w stolicy, jakiego dawno nie było. Prognoza pogody na najbliższe dni

Obfity śnieg, jaki spadł w nocy na znacznym obszarze Polski, tym razem łagodniej obszedł się z centralną Polską. W rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

Gołdap przy granicy z Rosją to miejsce, w którym o 5:15 rano odnotowano najniższą temperaturę: minus 25,5 stopnia – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. To pomiar temperatury na standardowej wysokości 2 metrów.

Gdzie w Polsce jest najzimniej?


Przy gruncie jest miejscami jeszcze zimniej. W Suwałkach termometr przy gruncie wskazuje minus 30,8 stopnia Celsjusza.

Silny mróz nadal utrzymuje się na całym terytorium województw łódzkiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, a także na Podlasiu, Mazowszu oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Alertem pierwszego stopnia objęte są także południowe powiaty Podkarpacia oraz Małopolski, północna część Śląska oraz część województwa zachodniopomorskiego i Lubelszczyzny.

Najcieplejszym miejscem na mapie jest Trzebież koło Szczecina – temperatura wynosi tam niewiele poniżej zera – minus 0,9 stopnia. To właśnie na północno-zachodnich krańcach Polski mróz da najmniej o sobie znać.

Prognoza pogody na niedzielę


Opady śniegu spodziewane głównie na południu kraju.

Najzimniej w niedzielę w ciągu dnia będzie na północnym wschodzie: w województwie podlaskim oraz warmińsko-mazurskim, gdzie termometry pokażą od minus 15 stopni – prognozuje IMGW. Niewiele cieplej będzie w centralnej i południowej Polsce: w Warszawie około 12 stopni mrozu, a na Podhalu ponad 10 kresek poniżej zera. Zobacz także: „Bestia ze wschodu”? Dawniej po zamarzniętym Bałtyku biegały wilki

Poradnik: jak poradzić sobie z mrozem


Przed silnym mrozem ostrzegało wieczorem w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przygotowało specjalną infografikę, na której wyjaśnia, o czym należy szczególnie pamiętać w tych zimowych dniach.


źródło:
Zobacz więcej