SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Morze Śródziemne samo oczyszcza się z plastiku. Wszystko dzięki pewnej roślinie

Trawa rośnie w morzu na głębokości do 40 metrów (fot. Marka/Universal Images Group/Getty Images)
Trawa rośnie w morzu na głębokości do 40 metrów (fot. Marka/Universal Images Group/Getty Images)

Występująca tylko w Morzu Śródziemnym trawa morska Posidonia oceanica nie tylko może być naturalną pułapką na fragmenty plastiku, ale także usuwać je z morza – informuje pismo „Scientific Reports”.

Odkryto mikroplastik w łożyskach kobiet. Lewicowy „Guardian” pisze o „nienarodzonych dzieciach”

Cząsteczki mikroplastyczne zostały po raz pierwszy odkryte w łożyskach nienarodzonych dzieci. Wpływ mikroplastików na zdrowie organizmu nie jest...

zobacz więcej

Tę endemiczną dla Morza Śródziemnego trawę morską nazwano na część Posejdona, greckiego boga mórz.

Posidonia oceanica tworzy bujne łąki na dnie Morza Śródziemnego – na głębokości do 40 metrów. Jej liście stosowano do krycia dachów i produkcji opakowań, a pochodzące z opadłych liści kłęby włókien wyrzucane na plaże – w lecznictwie. Te kłęby włókien znane są jako kule Neptuna (Neptun to rzymska wersja Posejdona).

Neptun złotym środkiem


Dr Anna Sanchez-Vidal z Uniwersytetu w Barcelonie (Hiszpania) i jej koledzy odkryli, że kule Neptuna zatrzymują fragmenty plastiku.

– Kiedy jest burza i te kule są wyrzucane z morza na ląd, plastik również jest wyrzucany z powrotem na brzeg – mówi Sanchez-Vidal.

Według obliczeń hiszpańskich naukowców w Morzu Śródziemnym kule Neptuna mogą każdego roku uwięzić do 867 milionów fragmentów plastiku.

Naukowcy odkryli skorupiaka z plastkiem w ciele. W Rowie Mariańskim

Naukowcy z Newcastle University w Wielkiej Brytanii nadali nowo odkrytemu skorupiakowi z rzędu obunogów, żyjącemu w Rowie Mariańskim u wybrzeży...

zobacz więcej

W latach 2018-2019 zespół mierzył ilość plastiku zebranego z trawy morskiej na czterech plażach Majorki. U wybrzeży Majorki nie brak plastiku, są tam także rozległe podwodne łąki. Badacze znaleźli plastikowe szczątki w połowie z 42 próbek liści trawy morskiej, do 613 plastikowych elementów na kilogram luźnych liści.

Ze 198 kul Neptuna z włókien P. oceanica, które zebrał zespół, 17 proc. miało wplecione plastikowe elementy.

„Potrzebna jest lepsza ochrona łąk trawy morskiej”


Zdaniem dr Sanchez-Vidal potrzebna jest lepsza ochrona łąk trawy morskiej. Oprócz ich nowo odkrytej roli w wyłapywaniu i usuwaniu plastiku łąki morskie są również ważnym rezerwuarem dwutlenku węgla i osadów, a także obszarem lęgowym dla wielu zwierząt morskich.

Chociaż P. oceanica występuje tylko w Morzu Śródziemnym, spokrewnione z nią gatunki występują w płytkich wodach u wybrzeży Australii. Nie jest jasne, czy one także są w stanie tworzyć kule Neptuna i usuwać plastik.

źródło:

Zobacz więcej