
Na najgęściej zaludnionej indonezyjskiej wyspie Jawa wybuchł w sobotę liczący 3676 m wysokości wulkan Semeru. Potężna chmura pyłów i gorących gazów osiągnęła wysokość 5,6 km, spowijając znaczny obszar w ciemnościach.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło w sobotę Daleki Wschód Rosji. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w Cieśnienie Tatarskiej na Oceanie...
zobacz więcej
Wulkanolodzy podkreślają, że niebezpieczeństwo stanowi nie tylko sama erupcja wulkanu, ale także potoki błota i mułu spływające po jego zboczach. Erupcji towarzyszą bowiem gwałtowne opady deszczu.
Semeru, znany również wśród okolicznej ludności jako „Wielka Góra”, jest najwyższym wulkanem na Jawie i zarazem najwyższym szczytem tej wyspy. Jest również najbardziej aktywny z indonezyjskich wulkanów. Chętnie odwiedzają go turyści.
Poprzednia erupcja Semeru nastąpiła w grudniu ub. roku. Musiano wówczas ewakuować ok. 550 osób.
W ub. piątek doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2 i licznych lawin ziemnych na innej indonezyjskiej na wyspie – Celebes. Zginęły co najmniej 34 osoby, zniszczenia są znaczne.Telah terjadi Awan Panas Guguran (APG) Gunung Semeru dengan jarak luncur kurang lebih 4,5 kilometer pada Sabtu (16/1) sore pukul 17.24 WIB. Selengkapnya: https://t.co/vT6EJRfYt0 #InfoBencanaBNPB pic.twitter.com/l3Q3501Bxo
— BNPB Indonesia (@BNPB_Indonesia) January 16, 2021