RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biden zapowiada odwołanie najbardziej kontrowersyjnych decyzji Trumpa

Joe Biden zamierza zająć się pomocą dla osób ponoszących ekonomiczne koszty pandemii (fot. PAP/EPA)
Joe Biden zamierza zająć się pomocą dla osób ponoszących ekonomiczne koszty pandemii (fot. PAP/EPA)

W pierwszych dniach sprawowania władzy Joe Biden zamierza odwołać niektóre najbardziej kontrowersyjne decyzje swojego poprzednika Donalda Trumpa – poinformował w sobotę Ron Klain, który ma być szefem personelu Białego Domu w nowej administracji.

Wiceprezydent USA zaoferował swej następczyni pomoc w przekazywaniu władzy

Wiceprezydent USA Mike Pence zadzwonił w piątek do swej następczyni Kamali Harris. Zastępca Donalda Trumpa zaoferował przyszłej drugiej osobie w...

zobacz więcej

Jak informuje agencja Associated Press, Klein w memorandum przesłanym członkom nowego personelu Białego Domu do tych decyzji zaliczył m. in. zniesienie zastosowanych przez Trumpa restrykcji dotyczących imigracji do USA z niektórych krajów muzułmańskich. Zamierza też podjąć kroki w celu powrotu USA do paryskiego porozumienia klimatycznego oraz wprowadzić obowiązek noszenia masek na terenie obiektów federalnych.

Pierwsze decyzje Bidena


„Te działania władzy wykonawczej przyniosą ulgę milionom Amerykanów... Prezydent elekt Biden podejmie te działania nie tylko aby po prostu zlikwidować najgorsze szkody wyrządzone przez administrację Trumpa, ale również aby rozpocząć posuwanie naszego kraju naprzód” – napisał Klain.

Podkreślił, że „pełne osiągnięcie” celów administracji Bidena, w tym uruchomienie programu pomocy w wysokości 1,9 biliona dolarów w celu likwidacji skutków pandemii COVID-19, będzie wymagało współdziałania Kongresu.

Kolejna dymisja w gabinecie Trumpa. Rezygnację złożył minister zdrowia

Minister zdrowia USA Alex Azar złożył rezygnację ze stanowiska w związku z zaatakowaniem Kapitolu przez zwolenników Donalda Trumpa, co – jak...

zobacz więcej

W pierwszych dniach swojego urzędowania nowy prezydent ma również przesłać do Kongresu projekt ustawy o gruntownej reformie przepisów imigracyjnych. Reforma ma m.in. umożliwić przyspieszenie łączenia rodzin rozdzielonych na granicy USA z Meksykiem w rezultacie decyzji podjętych przez Trumpa.

Walka z pandemią koronawirusa


Jak poinformował Klain, Biden podpisze w czwartek również szereg rozporządzeń wiążących się z walka z pandemią, które mają zmierzać do ponownego otwarcia szkół i biznesów oraz rozszerzenia programu testów.

Następnego dnia, w piątek, Biden ma zająć się pomocą dla osób ponoszących ekonomiczne koszty pandemii.

źródło:

Zobacz więcej