RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy himalaiści podzieleni w kwestii pierwszego zimowego wejścia na K2

Reakcje polskich himalaistów na ten wyczyn są różnorodne (fot. Wolgang Rattay/Reuters)
Reakcje polskich himalaistów na ten wyczyn są różnorodne (fot. Wolgang Rattay/Reuters)

Niektórzy gratulują Nepalczykom, którzy w sobotę jako pierwsi stanęli zimą na szczycie K2, inni gratulują, ale jednocześnie podkreślają, że to nie był żaden wyczyn. Najbardziej kontrowersyjna jest reakcja Adama Bieleckiego, który sprawia wrażenie człowieka niepogodzonego z faktem, że dziesięciu nepalskich himalaistów zrobiło to, co nie udało sie jemu.

Ten dzień przejdzie do historii! K2 po raz pierwszy zdobyte zimą

Po raz pierwszy w historii K2 zostało zdobyte zimą. O godzinie 17 czasu lokalnego dziesięcioosobowa grupa Nepalczyków weszła na szczyt ostatniego...

zobacz więcej

Historyczne wejście na szczyt niezdobytej dotąd zimą góry skomentował Adam Bielecki, himalaista, który próbował zdobyć szczyt K2 w styczniu 2018 roku wspólnie z Denisem Urubką, Jarosławem Batorem i Piotrem Tomalą.

Tamta Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 najpierw została przerwana, bo jej członkowie postanowili ruszyć na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, którzy walczyli o życie na Nanga Parbat. Po akcji ratunkowej członkowie wyprawy wrócili na K2, ale nie udało im się zdobyć góry.

Komentarze po wejściu Szerpów na K2


„Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?” – napisał w Twitterze.

Na komentarze, że jeden z dziesięciu Szerpów wszedł na K2 bez wspomagania się tlenem, Bielecki też znalazł odpowiedź. Stwierdził, że jeśli pozostali członkowie wyprawy korzystają z tlenu, zakładając na przykład liny poręczowe, to ten jeden, który tlenu nie używa, i tak ma łatwiej.

Hiszpański wspinacz zginął na K2. W akcji ratowniczej uczestniczyli m.in. Polacy 

Podczas zejścia z obozu „I” do bazy wysuniętej na K2 (8611 m) zginął hiszpański himalaista Sergi Mingote – kierownik sportowy komercyjnej wyprawy...

zobacz więcej

Baranowska gratuluje Szerpom wejścia na K2


Inni wybitni polscy himalaiści nie mieli zastrzeżeń i po prostu pogratulowali zdobywcom.

„Bardzo się cieszę, że wykorzystali w końcu swój niesamowity potencjał po to, by spełnić własne marzenie górskie. Wielkie gratulacje dla całej ekipy! Jesteście Wielcy!” – napisał Andrzej Bargiel, który 22 lipca 2018 zjechał z K2 na nartach jako pierwszy człowiek w historii. Dodał, że zawsze podziwiał Szerpów (czyli ludzi pochodzenia indyjskiego, zamieszkujących okolice Himalajów). „Traktowali mnie zawsze jak swojego” – napisał i dodał: „Piękny symbol i powrót do korzeni. Poczekali na siebie przed szczytem, by wspólnie wejść i cieszyć się zwycięstwem. Raz jeszcze gratuluję! Schodźcie bezpiecznie!”.

Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników, która realizuje program kobiecych wejść na najwyższe góry świata bez wspomagania się tlenem napisała, że to wybitne osiągnięcie i że życzy Szerpom bezpiecznego powrotu.

źródło:

Zobacz więcej