RAPORT

Pogarda

Tusk o niemieckiej polityce: Błogosławieństwo dla Ukrainy i całej Europy [WIDEO Z NAPISAMI]

Najnowsze

Popularne

Zbrojna agresja na Ukrainę i wojna energetyczna wytoczona Europie przez Rosję rodzą pytania o niemiecką odpowiedzialność za obecną sytuację. Polityka Angeli Merkel i jej partii CDU nastawiona na osobisty zysk oraz pozycję polityczną w UE - przyniosła Rosji miliardy euro, które pozwoliły jej na działania wrogie wobec Ukrainy i całego naszego kontynentu. Niestety znaleźli się politycy ślepi na te fakty, jak np. Donald Tusk, który najpierw jako premier zachwycał się rządami Putina i podpisywał wieloletnie kontrakty uzależniające Polskę od rosyjskiego gazu, a jako przewodniczący EPL nazywał politykę Niemiec „błogosławieństwem dla Ukrainy i całej Europy”.

Nord Stream 2. Niemiecki urząd wydał zgodę na „natychmiastowe” wznowienie prac

Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) zatwierdziła natychmiastową dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 na niemieckich wodach Bałtyku....

zobacz więcej

Tusk w 2021 r. dziękował CDU głównie za postawę w czasie pandemii koronawirusa, ale i prowadzoną przez lata politykę. Podkreślił, że gdyby miał wskazać, na kogo można liczyć w trudnych chwilach, to bez wahania wskazałby na CDU.

Wolność, transparentność, prawda, rozsądek w walce z autorytarnymi tendencjami, korupcją, kłamstwami i populizmem zostały zachowane w dużej mierze dzięki CDU – powiedział przewodniczący EPL. Były „błogosławieństwem” dla całej Europy, także dla wschodnich sąsiadów Niemiec – dodał i podkreślił: „Jako Polak wiem, o czym mówię”.

W ocenie Tuska, to, że udało się zachować wiarę w przyszłość zjednoczonej Europy, było możliwe dzięki „waszej konsekwencji, cierpliwości i – mówiąc wprost – przyzwoitości”.

– Jeśli w ogóle o jakiejś partii można powiedzieć, że jest przyzwoita, to jest to największy komplement, jaki mogę sobie wyobrazić. Dziękuję też za pierwszorzędne polityczne przywództwo w drastycznym momencie naszej historii. Pandemia, brexit, podziały w łonie Unii, chaos, który panuje za Atlantykiem – razem doprowadziły do ekstremalnie ciężkiego egzaminu dla cierpliwości, skuteczności i odpowiedzialności. A ciężar tej odpowiedzialności w ostatnich miesiącach spoczywał na trzech wspaniałych kobietach: Angeli Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer i Ursuli von der Leyen – mówił były premier.


Donald Tusk mówiąc – jak zaznaczył – w imieniu całej Europejskiej Partii Ludowej, zaapelował o „odpowiedzialność we wspólnej walce o wolnościową demokrację”.

– Jak już powiedziałem: wszyscy cenią sobie waszą cierpliwość. Jednak przy obronie naszych wspólnych wartości zbliżają ciężkie decyzje spoczywające na nas. Jasne stanowisko z waszej strony zadecyduje i będzie miało wartość złota. Jestem pewien, że i tutaj nas nie zawiedziecie – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej