RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk dziękuje CDU i prosi o „odpowiedzialność w walce” [WIDEO Z NAPISAMI]

Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), przesłał w sobotę pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Jego wystąpienie wyemitowano przed głosowaniem, mającym wyłonić nowego przewodniczącego tej partii, którym okazał się Armin Laschet.

Nord Stream 2. Niemiecki urząd wydał zgodę na „natychmiastowe” wznowienie prac

Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) zatwierdziła natychmiastową dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 na niemieckich wodach Bałtyku....

zobacz więcej

Tusk podziękował CDU za postawę w czasie pandemii koronawirusa. Podkreślił, że gdyby miał wskazać, na kogo można liczyć w trudnych chwilach, to bez wahania wskazałby na CDU.

Wolność, transparentność, prawda, rozsądek w walce z autorytarnymi tendencjami, korupcją, kłamstwami i populizmem zostały zachowane w dużej mierze dzięki CDU – powiedział przewodniczący EPL. Były „błogosławieństwem” dla całej Europy, także dla wschodnich sąsiadów Niemiec – dodał i podkreślił: „Jako Polak wiem, o czym mówię”.

W ocenie Tuska, to, że udało się zachować wiarę w przyszłość zjednoczonej Europy, było możliwe dzięki „waszej konsekwencji, cierpliwości i – mówiąc wprost – przyzwoitości”.

– Jeśli w ogóle o jakiejś partii można powiedzieć, że jest przyzwoita, to jest to największy komplement, jaki mogę sobie wyobrazić. Dziękuję też za pierwszorzędne polityczne przywództwo w drastycznym momencie naszej historii. Pandemia, brexit, podziały w łonie Unii, chaos, który panuje za Atlantykiem – razem doprowadziły do ekstremalnie ciężkiego egzaminu dla cierpliwości, skuteczności i odpowiedzialności. A ciężar tej odpowiedzialności w ostatnich miesiącach spoczywał na trzech wspaniałych kobietach: Angeli Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer i Ursuli von der Leyen – mówił były premier.


Donald Tusk mówiąc – jak zaznaczył – w imieniu całej Europejskiej Partii Ludowej, zaapelował o „odpowiedzialność we wspólnej walce o wolnościową demokrację”.

– Jak już powiedziałem: wszyscy cenią sobie waszą cierpliwość. Jednak przy obronie naszych wspólnych wartości zbliżają ciężkie decyzje spoczywające na nas. Jasne stanowisko z waszej strony zadecyduje i będzie miało wartość złota. Jestem pewien, że i tutaj nas nie zawiedziecie – podsumował.

źródło:

Zobacz więcej