RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Czechach. Problemy z rejestracją Polaków na szczepienia

Sprawę ma wyjaśnić czeskie ministerstwo zdrowia (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)
Sprawę ma wyjaśnić czeskie ministerstwo zdrowia (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)

Część Polaków mieszkających w Czechach nie może zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nie pozwala na to internetowy system rejestracji. Sprawę ma wyjaśnić czeskie ministerstwo zdrowia.

Lockdown niszczy włoskie rodziny. Fala wniosków o rozwód

Wszystko wskazuje na to, że lockdown niszczy włoskie rodziny. W ubiegłym roku o 60 proc. wzrosła liczba wniosków o rozwód. W sumie rozpadło się 650...

zobacz więcej

Problem dotyczy tylko tych osób, które nie mają czeskiego odpowiednika PESEL-u. Internetowy formularz, służący do rejestracji na szczepienia, nie pozwala na wpisanie 11-cyfrowego polskiego numeru PESEL.

Lukasz Curylo, zastępca hetmana kraju morawsko-śląskiego, powiedział Polskiemu Radiu, że niedopatrzenie zostało zgłoszone czeskiemu ministerstwu zdrowia i jeśli do poniedziałku problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim miejscowy sztab kryzysowy. Sprawa dotyczy w jego ocenie około pięćdziesięciu seniorów z kraju morawsko-śląskiego, którzy od wczoraj powinni mieć możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się.

W systemie, do którego dostęp mają tylko osoby powyżej 80. roku życia, zarejestrowało się dotychczas ponad 131 tysięcy osób. Niespełna 25 tysięcy z nich otrzymało termin szczepienia. 

Zobacz także: W. Brytania zamyka granice dla Ameryki Płd. i Portugalii. Chodzi o odmianę koronawirusa

Różne opinie na temat systemu zapisów


Eksperci cytowani przez czeskie media krytykują centralny system rejestracji za znajdujące się w nim błędy i niefunkcjonalność. Według premiera Andreja Babisza system działa bez zarzutu, a stwierdzone uchybienia leżały wyłącznie po stronie szpitali. Czeski premier powiedział w sobotę, że zgłosi do odznaczenia państwowego pełnomocnika rządu do spraw informatyki i cyfryzacji.

źródło:
Zobacz więcej