SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Trójkąt Weimarski ma już 20 lat

Minęło 20 lat od utworzenia Trójkąta Weimarskiego. W Niemczech odbyły się uroczystości rocznicowe, tymczasem podnoszą się głosy, że słynny projekt polityczny wymaga reformy, bo jego założenia nie odpowiadają już wyzwaniom jakie stoją przed zjednoczoną Europą.

Trójkąt Weimarski miał służyć politycznemu zbliżeniu Warszawy, Berlina i Paryża. Zadanie to zostało wykonane, ocenił politolog Fundacji Bertelsmanna Cornelius Ochmann. – Polska jest członkiem NATO, Polska jest w Unii Europejskiej, obecnie przewodzi pracom Unii. To oznacza, że cele zostały osiągnięte, a trójkąt musi zostać zreformowany – podsumował specjalista.

Zdaniem Ochmanna Trójkąt powinien teraz zmienić się w wewnętrzną platformę unijną, w ramach której Polska, Francja i Niemcy konsultowałoby najważniejsze europejskie decyzje.

Pierwsze spotkanie w ramach tak zwanego Trójkąta Weimarskiego odbyło się 28 sierpnia 1991 roku. Uczestniczyli w nim ówcześni szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji - Krzysztof Skubiszewski, Hans-Dietrich Genscher i Roland Dumas. Genscher i Dumas wzięli udział w rocznicowych obchodach. Polskę reprezentował były premier Tadeusz Mazowiecki.

Trójkąt Weimarski może i powinien służyć wzmocnieniu Unii Europejskiej – powiedział polski polityk. Mazowiecki dodał, że tego projektu nie powinno się jednak traktować zbyt idealistycznie. Były premier ocenił również, że obecnie daje się wyczuć sprzyjającą atmosferę dla Trójkąta Weimarskiego. Mazowiecki nie ma wątpliwości, że polityka Niemiec i rządu kanclerz Angeli Merkel jest zdecydowanie proeuropejska.

Były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher opowiedział się za włączeniem Polski w rozmowy o rozwiązywaniu kryzysu w strefie euro. Jego zdaniem zatroszczyć się o to powinien właśnie Trójkąt Weimarski Jak przyznał w trakcie dyskusji w Niemieckim Teatrze Narodowym w Weimarze, nigdy nie oczekiwał, że 20. jubileusz Trójkąta Weimarskiego będzie obchodzony akurat w chwili, gdy ważą się losy UE.

Polityka europejska jest w tak ważnej fazie, że nie dotyczy to tylko tych krajów, które mają euro, ale też tych, które chcą wkrótce mieć wspólną walutę – powiedział Genscher. Zdaniem byłego szefa niemieckiej dyplomacji Polska jest dobrym przykładem tego, że problemy gospodarcze, z jakimi boryka się obecnie UE, można rozwiązać.

Jak chybiony okazał się panujący w naszym kraju stereotyp mówiący pogardliwie o „polskiej gospodarce” (polnische Wirtschaft). Dziś polska gospodarka jest wzorem rozwiązywania problemów – ocenił były niemiecki minister. Jego zdaniem kraje UE muszą „porozumieć się co do tego, że wspólna waluta będzie stabilna tylko wówczas, gdy zacieśnimy współpracę gospodarczą i w sferze polityki finansowej. – UE musi współpracować lepiej we wszystkich dziedzinach – podkreślił.

Zdaniem Genschera Polska, Francja i Niemcy powinny wziąć losy Europy w swoje ręce i starać się o to, by UE zrozumiała i sprostała odpowiedzialności za przyszłość swoją i świata. „To historyczna szansa”, ocenił polityk.

W trakcie uroczystości w Weimarze po raz szósty wręczono Nagrody im. Adama Mickiewicza, przyznawane za zasługi dla rozwoju współpracy polsko-francusko-niemieckiej. W tym roku wyróżnienia odebrali dyrektorzy polskiego Instytutu Adama Mickiewicza, niemieckiego Instytutu Goethego oraz Instytutu Francuskiego.

Głównymi organizatorami uroczystości rocznicowej były berliński Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Polsko-Niemieckiej w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz miasto Weimar.

źródło:
Zobacz więcej