RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Górskie morsowanie” niemal bez ubioru na Babiej Górze. Do akcji musieli wkroczyć GOPR-owcy

W górach panuje niebezpieczna nowa moda  (fot. GOPR)
W górach panuje niebezpieczna nowa moda (fot. GOPR)

Ratownicy górscy interweniowali dziś w rejonie szczytu Gówniak w masywie Babiej Góry. Znajdowało się tam pięć osób, które pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych, postanowiły zdobyć szczyt niemal bez ubioru. Stan jednej z kobiet uczestniczącej w wyprawie jest poważny. 

Zima się rozkręca. Będzie bardzo mroźnie i popada śnieg

Uwga na mróz w całej Polsce. Temperatury spadną do -11, a w nocy nawet do -18 st. IMGW na sobotę w niemal całym kraju prognozuje pierwszy stopień...

zobacz więcej

Znajdujący się w okolicy turyści w miarę możliwości podzielili się ubraniami z „morsami górskimi”. Z uwagi na potencjalną liczbę poszkodowanych wymagających transportu, w rejon zgłoszenia wyruszyło ponad 20 ratowników z Grupy Beskidzkiej GOPR oraz Grupy Podhalańskiej GOPR.

Stan jednej z kobiet uczestniczącej w feralnej wyprawie jest poważny. 

W górach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe


„Po dotarciu do poszkodowanej ratownicy zabezpieczyli ją termicznie, zapakowali do noszy, a następnie rozpoczęli transport w stronę przełęczy Krowiarki, gdzie została ona przekazana do karetki pogotowia” – napisał na platformę Twoje Info Paweł Konieczny, Prezes Zarządu Głównego GOPR.

Zaginął mieszkaniec Warszawy. Rodzina prosi o pomoc w jego odnalezieniu

Mężczyzna zaginął 31 grudnia 2020 roku w Warszawie. Od tego czasu bliscy nie mają z nim kontaktu. Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc w jego...

zobacz więcej

Jednocześnie część ratowników uczestniczących w akcji skierowana została w rejon ruin schroniska Beskidenverein, gdzie na pomoc oczekiwał mężczyzna, który w trudnych warunkach pogodowych stracił orientację w terenie. Po dotarciu do niego pierwszego zespołu ratowników został on bezpiecznie sprowadzony do schroniska na Markowych Szczawinach.

Zobacz także: Lawinowa trójka i dwójka na górskich szlakach.  Powodem obfite opady śniegu

Ratownicy ostrzegają, że w górach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe. Intensywne opady śniegu powodują, że wiele szlaków jest nieprzetartych. Dodatkowo niskie temperatury wymagają noszenia właściwego ubioru oraz zabrania dodatkowego wyposażenia.  

„Przestrzegamy, aby cele swoich górskich wypraw dopasowywać do panujących w górach warunków oraz od posiadanych umiejętności, wyposażenia i doświadczenia” – apelują ratownicy GOPR.

„Górskie morsowanie”


Jest to nowa moda polegająca na chodzeniu po górach zimą wyłącznie w butach i szortach, bez bielizny termicznej, długich spodni, swetra, czy kurtki.

źródło:
Zobacz więcej