Prezydent Argentyny podpisał przepisy umożliwiające aborcję na życzenie do czternastego tygodnia ciąży. Nowe prawo spotkało się z licznymi, wielotysięcznymi protestami Argentyńczyków. „Aborcja jest owocem wizji, która podąża za bałwochwalstwem indywidualizmu i kultury odrzucenia” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fabián Alesso, rektor Argentyńskiego Kolegium Kapłanów w Rzymie.
Argentyna została w środę pierwszym dużym krajem Ameryki Łacińskiej, który zalegalizował aborcję. Argentyński Senat przyjął ustawę o możliwości...
zobacz więcej
Episkopat Argentyny od początku jednoznacznie i konsekwentnie bronił życia nienarodzonych dzieci. Swoje stanowisko biskupi przedstawili w przesłaniu wideo, w którym bp Oscar Vicente Ojea apelował o nieuleganie kulturze odrzucenia, o której mówi Papież Franciszek, ale o poszanowanie życia i jego wartości.
Aborcja na życzenie
14 stycznia br. prezydent Argentyny Alberto Fernandez
podpisał ustawę zezwalającą na dokonanie aborcji na życzenie do czternastego tygodnia ciąży. Po tym terminie aborcja nadal może być dokonana z powodu zagrożenia życia matki lub gdy do zapłodnienia doszło na skutek gwałtu.
– Teraz naszym zadaniem jako
Kościoła jest kontynuowanie pracy na rzecz ochrony życia. Nie wiem, czy to prawo będzie w przyszłości zmienione lub odwołane. Będziemy cały czas apelować, ale nie jestem pewien, czy coś to da. Dziwne jest to, że ustawa o prawie aborcyjnym wchodzi w życie w samym środku pandemii, jakby nie było innych spraw do rozwiązania – powiedział rozgłośni papieskiej ks. Fabián Alesso.
Zobacz także:
Polak w śpiączce w Wlk. Brytanii. Decyzja sądu „może stworzyć precedens”
W Argentynie dziesiątki tysięcy osób wzięło udział w ogólnokrajowej manifestacji na rzecz życia. Manifestanci dali wyraz sprzeciwu wobec...
zobacz więcej
Ogromne problemy kraju
Duchowny zaznaczył, że Argentyna ma „ogromne problemy z narkotykami, młodzi narkotyzują się coraz częściej, uzależnionych jest wciąż więcej”. – W naszym kraju panuje wszechobecna przemoc. To, że
rząd postawił sobie za cel, aby na pierwszym miejscu uchwalić ustawę o aborcji przy wielu innych priorytetach, jakie ma ten kraj, jest czymś, czego nie możemy zrozumieć – powiedział duchowny.
Sprzeciw wobec legalizacji aborcji
Po uchwaleniu nowych, proaborcyjnych w Argentynie rozpoczęły się liczne manifestacje sprzeciwu. Przede wszystkim w najbiedniejszych dzielnicach:
ubodzy ludzie mieszkający na przedmieściach opowiedzieli się za życiem, nie zgadzają się na rozszerzenie
aborcji. – Jest to decyzja, która nie odzwierciedla odczuć
większości – podkreślił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego ks.
Alesso.
źródło:
KAI
#argentyna
#pro-life
#ochrona życia
#aborcja
#rząd
#kościół
#społeczeństwo
#ustawa
#życie