RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czas na wyższe nominały? Prezes NBP zapowiada banknot 1000-złotowy

W ocenie Adama Glapińskiego jest akceptacja dla wyższych nominałów (fot. PAP/Leszek Szymański)
W ocenie Adama Glapińskiego jest akceptacja dla wyższych nominałów (fot. PAP/Leszek Szymański)

Bank centralny wprowadził dotychczas do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych – poinformował prezes NBP Adam Glapiński. Zaznaczył, że pandemia sprzyjała temu, że banknoty o tym nominale były „bardzo akceptowane”. Zapowiedział wprowadzenie nominału 1000-złotowego.

Prezes NBP: Dopuszczam dalszą obniżkę stóp procentowych

Dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, dopuszczam także stopy ujemne - powiedział w piątek na konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Dodał,...

zobacz więcej

Szef NBP wskazał, że nominał 500-złotowy został wprowadzony, żeby był „narodowy zapas gotówki”. Zapowiedział, że pojawi się też banknot o nominale 1000 zł. Mogłoby to nastąpić w trakcie kolejnej kadencji prezesa NBP, która zacznie się w czerwcu 2022 roku.

– Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję (że) ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie – powiedział Glapiński cytowany przez portal money.pl.

Akceptacja dla wyższych nominałów


Poinformował, że od lutego 2017 do końca 2020 r. NBP wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych. Dodał, że pandemia sprzyjała temu, że banknoty o tym nominale były „bardzo akceptowane”. – Jak ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, boi się tego co się stanie z jakichś powodów, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł – wyjaśnił.

– Tylko od marca do grudnia ub.r. wprowadziliśmy do obiegu 20 mln banknotów o nominale 500-złotowym – mówił Glapiński. Jak dodał, dzięki temu było możliwe pokrycie zapotrzebowania banków na wypłaty dokonywane przez klientów. Prezes NPB zapewnił jednocześnie, że nie zabraknie pieniędzy. – Mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę – wskazał. – NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100 i 200-złotowych; dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych – zaznaczył Glapiński.

źródło:
Zobacz więcej