RAPORT

Pogarda

Ten dzień przejdzie do historii! K2 po raz pierwszy zdobyte zimą

Najnowsze

Popularne

Po raz pierwszy w historii K2 zostało zdobyte zimą. O godzinie 17 czasu lokalnego dziesięcioosobowa grupa Nepalczyków weszła na szczyt ostatniego nieosiągalnego dotąd ośmiotysięcznika. Dawa Sherpa potwierdził, że Szerpowie stanęli na K2!

Wyprawa na K2. Szerpowie ustanowili rekord wysokości

Czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m) w Karakorum połączyli siły i dotarli do 7800 m, co jest zimowym rekordem wysokości na...

zobacz więcej

K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie i ostatnim – dotąd – niezdobytym zimą. Mierzy 8 611 metrów. Zimą Polacy próbowali zdobyć K2 trzykrotnie.

Zimowa wyprawa na K2


16 stycznia 2021 roku przejdzie do historii za sprawą grupy 10 wspinaczy, wśród których są Szerpowie z kilku różnych wypraw.

Przed południem czasu polskiego pojawiła się informacja, że prowadzący członkowie ekipy zatrzymali się na wysokości 8 600 metrów, by 11 metrów od wierzchołka góry zaczekać na resztę i całą dziesięcioosobową grupą wejść na szczyt.

K2 jako pierwsi zimą zdobyli: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa.


Historyczny dzień dla himalaizmu


Według nieoficjalnych informacji, co najmniej jeden z nich (Mingma G) nie korzysta z dodatkowego tlenu. Teraz przed himalaistami kolejne wyzwanie – czyli bezpieczne zejście do bazy. Ponieważ szczyt zdobyli w godzinach popołudniowych (o godz. 17 czasu lokalnego), szybko nastąpi utrudniający zadanie zmierzch i będą schodzić w ciemnościach. Do tej pory K2, nazywane w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori („Rozległa góra”), a przez Chińczyków – Qogir („Wspaniała Góra”), próbowało zdobyć zimą siedem wypraw. Po raz pierwszy atakowano ją na przełomie 1987 i 1988 roku, a międzynarodową grupą kierował wówczas Andrzej Zawada.

Polska himalaistka w wyprawie na K2


W komercyjnej wyprawie Seven Summit Treks uczestniczy także polska himalaistka Magdalena Gorzkowska. 28-letnia Polka, była lekkoatletka, jak wynika z jej czwartkowego wpisu na portalu społecznościowym, także wyruszyła z bazy i chce osiągnąć obóz III. Gorzkowska zdobyła do tej pory trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest (2018), Makalu (obydwa z tlenem) i Manaslu (2019).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej