RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najmłodsze dzieci wracają do szkół. „Nie najlepiej znoszą naukę na odległość”

Za powrotem dzieci do szkół przemawia stabilizacja liczby zachorowań (fot. FamVeld)
Za powrotem dzieci do szkół przemawia stabilizacja liczby zachorowań (fot. FamVeld)

Powrót do szkół uczniów klas 1-3 to odpowiedź na wiele sygnałów mówiących o tym, że najmłodsze dzieci nie najlepiej znoszą naukę na odległość – podkreślił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Wskazał, że za ich powrotem przemawiała też stabilizacja liczby zachorowań na COVID-19.

Koronawirus. Rusza kolejny etap szczepień

Kończy etap szczepień grupy „zero”, a więc lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy mają największą styczność z pacjentami chorymi na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Od poniedziałku do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół podstawowych specjalnych. Nauczanie zdalne dla starszych uczniów przedłużono do 31 stycznia.

W sobotę w TVP3 Warszawa Piontkowski zaznaczył, że rodzice, nauczyciele, a także eksperci sygnalizowali, że najmłodsze dzieci nie najlepiej znoszą kształcenie na odległość, „mają problemy techniczne, są bariery i szkody psychiczne, społeczne”. – Stąd czekaliśmy na moment, kiedy dojdzie do obniżenia liczby zakażeń przez dłuższy czas. Przygotowaliśmy wytyczne, w jaki sposób organizować zajęcia w szkole, które wzorowały się na tych, które obowiązywały jesienią i wiosną – mówił wiceminister.

Wskazał, że powrót najmłodszych uczniów do szkół poprzedziło przeprowadzenie wśród nauczycieli testów na obecność koronawirusa. Jednocześnie poinformował, że testowanie zakończyło się w piątek.

Pfizer i BioNTech zapowiadają powrót do zaplanowanych wielkości dostaw szczepionek

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały w piątek, że 25 stycznia powrócą do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej...

zobacz więcej

– Ponad 50 proc. nauczycieli zadeklarowało chęć udziału w testach, niespełna 2 proc. miała w sobie wirusa. Byli to nauczyciele, którzy nie mieli objawów, więc zgodnie z zaleceniami, udali się na izolację. Dzięki akcji testowania mamy zwiększoną pewność, że większość nauczycieli, która wraca do szkoły, nie jest chora – powiedział.

Pytany, dlaczego testy nie objęły nauczycieli przedszkolnych, Piontkowski odparł, że nie ma takiej potrzeby i nie są testowani wszyscy Polacy. Dodał, że tylko 1 proc. przedszkoli zawiesza zajęcia z powodu wystąpienia koronawirusa.

Kiedy szczepienia nauczycieli?


Mówiąc o szczepieniach przeciwko COVID-19 Piontkowski zaznaczył, że nie wiadomo, jak dużo będzie szczepionek po zapowiedzi Pfizera o zmniejszeniu w styczniu dostaw do krajów europejskich i zwiększeniu liczby dawek w drugim kwartale tego roku.

Zdaniem ministra szczepienie nauczycieli może nastąpić „w kwietniu, maju, być może trochę wcześniej, gdyby faktycznie liczba szczepionek była większa”.

źródło:
Zobacz więcej