RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiany w harmonogramie dostaw szczepionek. Rząd modyfikuje strategię

W związku z ograniczeniem dostaw szczepionek przez firmę Pfizer, rząd wprowadza zmiany w harmonogramie dystrybucji szczepionek na nadchodzący tydzień. Zdecydowano się wstrzymać jeden z zaplanowanych transportów. – Zmieniamy całą logistykę do momentu, gdy firma Pfizer nie prześle nam dokładnego harmonogramu dostaw do Polski – powiedział na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. Chęć zaszczepienia się zgłosiło i potwierdziło dotychczas 1,1 mln osób.

Pfizer i BioNTech zapowiadają powrót do zaplanowanych wielkości dostaw szczepionek

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały w piątek, że 25 stycznia powrócą do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Podczas sobotniej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień podkreślił, że system rejestracji działa i cały czas spotyka się z „bardzo dużym zainteresowaniem”. – Zarówno za pośrednictwem infolinii, jak i strony – dodał.

Ilu seniorów zarejestrowano na szczepienia?


– Od północy 15 stycznia, kiedy ruszyła rejestracja do szczepień masowych dla seniorów powyżej 80 roku życia, zarejestrowało się na konkretne terminy szczepień 280 tys. osób. Deklarację udziału w szczepieniach zgłosiło ponad 1,1 mln osób – i potwierdziło, klikając w link, który przychodzi jako zwrotna informacja – poinformował minister Michał Dworczyk.

Zobacz także: Gdzie zaszczepić się na COVID-19? Mapa punktów

Szef Kancelarii Premiera poinformował o zmianach w dystrybucji szczepionek w przyszłym tygodniu w związku z ograniczeniem dostaw przez firmę Pfizer.

Dostawy szczepionek Pfizera


Z grupy zero do szpitali węzłowych miało wyjechać 330 tysięcy szczepionek na pierwsze szczepienie.

Dworczyk: Szczepionki Moderny miały zasadniczy mankament

– Szczepionki Moderny, które były oferowane Polsce, miały jeden zasadniczy mankament: termin ich dostawy był wyznaczony na czwarty kwartał 2021...

zobacz więcej

– Zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport, zmienić całą logistykę do momentu, gdy firma Pfizer nie prześle nam dokładnego harmonogramu dostaw do Polski – mówił Dworczyk.

Jak zapewnił, nie zmienia się nic, jeśli chodzi o szczepienia populacyjne: seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem . – Podjęliśmy działania, które mają zabezpieczyć dalszy proces szczepień. Wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, otrzymają na pewno drugą dawkę – zadeklarował Dworczyk.

Minister apeluje ws. utylizowanych dawek szczepionki


Szef KPRM zaapelował, by nie tworzyć atmosfery oburzenia z powodu utylizowanych przez medyków szczepionek. Jak zaznaczył, dotychczasowe statystyki pokazują, że nie jest to nic nadzwyczajnego przy tej skali szczepień w Polsce.

Chodzi o to – wyjaśnił – by lekarze nie bali się zgłaszać, że jakaś rozmrożona ampułka nie została wykorzystana lub nie udało się wykorzystać wszystkich jej dawek.
teraz odtwarzane
Dworczyk apeluje. Chodzi o utylizowane dawki szczepionek

Od piątku, 15 stycznia, osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Do wyboru mają niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Do szczepienia można się zapisywać na trzy sposoby – pierwszy to rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta, drugi to infolinia 989, a ostatni sposób to zapisywanie się bezpośrednio w punktach szczepień. Tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat.

Ponadto od piątku uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

źródło:
Zobacz więcej