RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pfizer i BioNTech zapowiadają powrót do zaplanowanych wielkości dostaw szczepionek

Zamieszanie wywołał piątkowy komunikat firmy Pfizer (fot. Shutterstock/Lutsenko_Oleksandr)
Zamieszanie wywołał piątkowy komunikat firmy Pfizer (fot. Shutterstock/Lutsenko_Oleksandr)

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały w piątek, że 25 stycznia powrócą do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej szczepionek przeciwko Covid-19, a 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatów. Poinformowano o tym w oficjalnym komunikacie na stronie BioNTech.

Niewielki spadek zakażeń, kilkaset zgonów. Raport o stanie epidemii COVID-19 w Polsce

Mamy 7412 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Minionej doby ponad tysiąc infekcji odnotowano jedynie na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek w drugim kwartale” – napisano w komunikacie.

Aby to osiągnąć – wskazują firmy – konieczne są teraz pewne modyfikacje procesów produkcyjnych.

Zmniejszą wydajność tylko na tydzień


„W rezultacie w naszym zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Wrócimy do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej począwszy od 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego” – czytamy dalej.

Zobacz także: Co może osoba zaszczepiona?

Firmy podkreśliły, że dzięki temu są „w stanie dostarczyć w pełni zadeklarowaną liczbę dawek szczepionek w pierwszym kwartale i znacznie więcej w drugim kwartale”.

Niemcy jak celebryci i szefowie TVN? „Czują się panami” [WIDEO]

Europoseł Patryk Jaki chce, żeby na forum PE odbyła się debata dotycząca Niemiec, które samodzielnie kupują dodatkowe szczepionki przeciwko...

zobacz więcej

Koncerny zapewniły także, iż „nieustannie pracują nad dalszym rozwojem kampanii szczepień na całym świecie, nie tylko poprzez zwiększanie własnych mocy produkcyjnych, ale także poprzez dodawanie kolejnych dostawców, a także producentów kontraktowych w celu zwiększenia całkowitej zdolności produkcyjnej”.

Zamieszanie po komunikacie Pfizera


Wcześniej w piątek Pfizer zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego, przez trzy do czterech tygodni, spowolni dostawy szczepionek przeciw COVID-19 do państw UE i wytłumaczył to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane.

Zobacz także: Gdzie zaszczepić się na COVID-19? Mapa punktów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ze swej strony zapewniła, że mimo zapowiadanego spowolnienia Pfizer obiecał, iż wszystkie szczepionki, oczekiwane przez UE w pierwszym kwartale tego roku, zostaną dostarczone zgodnie z planem.

źródło:
Zobacz więcej