RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tak wysoko zimą na K2 nie był jeszcze nikt. Dziesięcioosobowa ekipa „o krok” [WIDEO]

Zespół wspinaczy minął już fragment nazywany „szyjką butelki” (fot. David Cheskin/PA Images via Getty Images)
Zespół wspinaczy minął już fragment nazywany „szyjką butelki” (fot. David Cheskin/PA Images via Getty Images)

Trwa atak szczytowy na K2. Dziesięciu wspinaczy próbuje zdobyć ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik. To szerpowie i liderzy wielu komercyjnych wypraw, którzy połączyli siły, aby wejść na wierzchołek. Z ostatnich informacji wynika, że przekroczyli wysokość 8 600 m i dziesięcioosobowa ekipa jest dosłownie o krok od historycznego sukcesu.

Kwalifikacje w Zakopanem. Żyła zdyskwalifikowany, poszło o centymetr

Siedmiu Polaków awansowało do zaplanowanego na niedzielne popołudnie konkursu indywidualnego Pucharu Świata w Zakopanem. Najlepszym z...

zobacz więcej

Dziesięciu szerpów z trzech wypraw o pierwszej w nocy wyruszyło w stronę szczytu. Dzień wcześniej dotarli do obozu czwartego – około 7 tysięcy 800 metrów – prowadząc liny poręczowe.

Jak informował wcześniej (w sobotę rano czasu polskiego) Chhang Dawa Sherpa, zespół wspinaczy minął już fragment nazywany „szyjką butelki” znajdujący się powyżej 8 tysięcy 300 metrów.

Ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik


W zespole najlepszą aklimatyzację ma jeden z najbardziej doświadczonych nepalskich himalaistów Mingma Szerpa, który deklarował chęć zdobycia K2 bez użycia wspomagania tlenem z butli.

Z ostatnich doniesień wynika, że Nepalczycy planują zatrzymać się 10 metrów przed szczytem, aby cała ekipa równocześnie zdobyła wierzchołek K2. Himalaiści wspięli się już podobno na wysokość 8 600 metrów, co oznacza, że do osiągnięcia sukcesu zostało im już zaledwie 11 metrów. W górze, ale w niższych obozach, działa także polska himalaistka Magdalena Gorzkowska.

Pogoda na K2


Pogoda sprzyja próbie zdobycia szczytu. Świeci słońce, wiatr wieje 20 kilometrów na godzinę, a odczuwalna temperatura może przekroczyć -40 stopni Celsjusza. K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie i ostatnim niezdobytym zimą. Mierzy 8 tysięcy 611 metrów. Zimą Polacy próbowali zdobyć K2 trzykrotnie.

źródło:
Zobacz więcej