RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sputnik V trafi do Brazylii? Jest wniosek o zgodę na szczepionkę z Rosji

Sputnik V musi przejść trzecią fazę badań klinicznych w Brazylii, zanim zostanie wydane pozwolenie (fot. arch. PAP/ANDREI POKUMEIKO / POOL)
Sputnik V musi przejść trzecią fazę badań klinicznych w Brazylii, zanim zostanie wydane pozwolenie (fot. arch. PAP/ANDREI POKUMEIKO / POOL)

Brazylijska firma farmaceutyczna Uniao Quimica skierowała do agencji nadzoru nad zdrowiem – Anvisa wniosek o zezwolenie na stosowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. We wniosku wskazano, że chodzi o sprowadzenie 10 tys. dawek tego preparatu w I kwartale b.r.

Koronawirus. Ukraina nie chce rosyjskiej szczepionki

Na Ukrainie będą stosowane tylko te szczepionki na koronawirusa, które przeszły trzecią fazę testów klinicznych – oświadczył główny lekarz...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Komunikat koncernu Uniao Quimica został wydany w Moskwie, gdzie przebywa delegacja tej firmy. Oświadczenie podpisali też przedstawiciele Rosyjskiego Funduszu Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (RFPI), który jest producentem szczepionki.

Sputnik V został już zatwierdzony do użytku w Algierii, Argentynie, Autonomii Palestyńskiej, na Białorusi, w Boliwii, w Kazachstanie i w Serbii. Ogółem zainteresowanych preparatem jest – według danych producenta – około 50 krajów. Są to głównie państwa poradzieckie, kraje Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Przedstawiciel brazylijskiej agencji nadzoru nad zdrowiem Anvisa powiedział w piątek dziennikarzom, że Sputnik V musi przejść trzecią fazę badań klinicznych w Brazylii, zanim zostanie wydane pozwolenie.

W tym tygodniu do Anvisy wpłynął też wniosek o zezwolenie na stosowanie preparatów z Chin oraz Indii w warunkach epidemii. Decyzja ma być podjęta do niedzieli.

Wiceminister zdrowia Elcio Franco poinformował w środę, że „brazylijski rząd wysłał do Indii samolot”, który ma przywieźć do kraju 2 mln dawek szczepionki opracowanej przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet w Oksfordzie, a którą wyprodukowano w Indiach. – W Brazylii jest już 6 mln dawek chińskiej szczepionki CoronaVac, która czeka na dopuszczenie do użytku przez Anvisę – dodał.

Koronawirus. Brazylia przegrywa z pandemią

Nowy rok rozpoczął się dla Brazylijczyków wzmożonym atakiem koronawirusa, który od kilku dni – według oficjalnych danych – zabija ponad 1 tys. osób...

zobacz więcej

Tragiczny bilans pandemii w Brazylii


Od początku epidemii w Brazylii zarejestrowano 8 mln 390 341 zakażeń koronawirusem i 208 133 zgony z powodu COVID-19.

Pod względem liczby przypadków śmiertelnych kraj ten zajmuje drugie miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem państwem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.

Od kilku tygodni stale rośnie dobowy udział nowych zakażeń. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 66 047 przypadków zakażenia i 1038 zgonów z powodu COVID-19 - podało w piątek ministerstwo zdrowia.

Kampania szczepień ma ruszyć w Brazylii najpóźniej w niedzielę. Ma potrwać ok. 16 miesięcy.

źródło:

Zobacz więcej