RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceprezydent USA zaoferował swej następczyni pomoc w przekazywaniu władzy

Mike Pence przejął znaczną część obowiązków w związku ze zmianą gospodarza w Białym Domu (fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)
Mike Pence przejął znaczną część obowiązków w związku ze zmianą gospodarza w Białym Domu (fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)

Wiceprezydent USA Mike Pence zadzwonił w piątek do swej następczyni Kamali Harris. Zastępca Donalda Trumpa zaoferował przyszłej drugiej osobie w państwie pomoc w procesie przekazywania władzy i przekazał gratulacje z powodu zwycięstwa w wyborach.

Inauguracja Bidena. Próba przełożona ze względów bezpieczeństwa

Próba inauguracji prezydenta elekta USA Joe Bidena, zaplanowana na niedzielę, ze względów bezpieczeństwa została przełożona na poniedziałek –...

zobacz więcej

To pierwszy kontakt na tym szczeblu od listopadowych wyborów prezydenckich, w których wygrała para Demokratów Joe Biden– Kamala Harris. „Zadzwonił, by pogratulować oraz zaoferować pomoc” – przekazało agencji Reutera źródło znające treść rozmowy.

Mike Pence przejął znaczną część obowiązków w związku ze zmianą gospodarza w Białym Domu. Trump – mimo zobowiązania się do płynnego przekazania władzy – nie skontaktował się do tej pory z prezydentem elektem ani nie stwierdził wprost, że jego rywal wygrał listopadowe wybory. Republikanin wykluczył swój udział w inauguracji Bidena 20 stycznia – wcześnie rano tego dnia planuje, według doniesień, polecieć na Florydę.

W ceremonii przed Kongresem weźmie natomiast udział Mike Pence. W czwartek wiceprezydent odwiedził zapewniających bezpieczeństwo Kapitolu żołnierzy Gwardii Narodowej, dziękując im za służbę. Docelowo na inaugurację ma przybyć do stolicy nawet 26 tysięcy funkcjonariuszy.

Szturm na Kapitol. Amerykanie podzieleni w sprawie winy Trumpa

88 procent Amerykanów krytycznie ocenia środowe wtargnięcie tłumu zwolenników prezydenta Donalda Trumpa na Kapitol – wynika z sondażu ośrodka...

zobacz więcej

Starcia w Kapitolu ze zwolennikami Trumpa


Pence, uznawany za lojalnego sojusznika prezydenta, 6 stycznia – mimo presji Trumpa – nie wyszedł ze swojej głównie ceremonialnej roli i nie odrzucił jednostronnie części głosów Kolegium Elektorów. Procedurę przerwało wtargnięcie do Kongresu zwolenników Trumpa, z których część wzywała do powieszenia wiceprezydenta.

Mimo ofert służb i tweeta Trumpa, w którym oskarżony został o tchórzostwo, Pence zadecydował nie opuszczać Kongresu w trakcie szturmu.

Tydzień po ataku konserwatysta z Indiany odrzucił wezwania Demokratów, by uruchomić procedurę z 25. poprawki do konstytucji, która mówi o pozbawieniu władzy prezydenta.

„Nie wierzę, że taki sposób działania leży w najlepszym interesie naszego kraju lub byłby zgodny z konstytucją” – napisał w liście do szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Dodał też, że „nie poddał się presji, by wyjść poza konstytucyjne uprawnienia w celu zadecydowania o wyniku wyborów” i „nie ulegnie działaniom Izby Reprezentantów, by angażować się w polityczne gierki w tak poważnym okresie życia naszego kraju”.

źródło:

Zobacz więcej