RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekord zakażeń w Hiszpanii. Rząd odmawia regionom prawa do lockdownu

Liczba zakażeń w Hiszpanii w ciągu doby wzrosła o prawie 40,2 tys. (fot. PAP/EPA/Alejandro García)
Liczba zakażeń w Hiszpanii w ciągu doby wzrosła o prawie 40,2 tys. (fot. PAP/EPA/Alejandro García)

Podczas ostatnich 24 godzin padł rekord dobowych infekcji koronawirusem – ponad 40 tys. Jednocześnie centrolewicowy gabinet odmówił wnioskującym o zaostrzenie restrykcji regionom prawa do ogłoszenia lockdownu.

Hiszpania: Rodziny za odmowę zaszczepienia seniorów mogą stracić nad nimi opiekę

Rodziny, które odmówią zaszczepienia seniorów przeciwko Covid-19, mogą stracić nad nimi opiekę - wynika z komunikatu prokuratury w Sewilli, na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że od czwartku doszło do nienotowanego wcześniej nasilenia się epidemii SARS–CoV–2. Dodał, że tendencja jest zgodna z przewidywaniami kierowanego przez niego resortu.

Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że podczas ostatnich 24 godzin doszło do rekordowej liczby infekcji koronawirusem, a liczba zakażeń wzrosła o prawie 40,2 tys., do łącznego poziomu 2,25 mln przypadków.

W poprzednich dwóch dniach służby medyczne Hiszpanii notowały równie wysoką liczbę dobowych infekcji: 38 tys. – w środę, a także 35 tys. – we czwartek.

Szef resortu zdrowia wskazał na szybki wzrost zakażeń koronawirusowych w ciągu ostatnich trzech tygodni. Odnotował, że o ile w Boże Narodzenie na 100 tys. obywateli przypadało 198 infekcji, to obecnie wskaźnik ten sięga już 575.

Illa odnotował, że podczas ostatnich 24 godzin zmarło 235 zainfekowanych osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 53,3 tys.

Władze nie chcą lockdownu


Minister zdrowia odmówił w piątek pięciu wnioskującym o wprowadzenie lockdownu wspólnotom autonomicznym kraju prawa do zatwierdzenia regionalnych izolacji społecznych.

W wieczornym wystąpieniu Illa wezwał też władze wspólnoty Kastylii i Leonu, na północy Hiszpanii, aby wycofały się z egzekwowania przepisu o obowiązywaniu godziny policyjnej od 20.00. Według ministerstwa zdrowia zakaz opuszczania domów jest dopuszczalny, ale od 22.

źródło:

Zobacz więcej