RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja chciała blokować Telegrama. Teraz promuje go szefowa państwowej telewizji

Telegram zanotował wzrost popularności (fot. Shutterstock/BigTunaOnline)
Telegram zanotował wzrost popularności (fot. Shutterstock/BigTunaOnline)

W związku ze zmianami wprowadzonymi w należącym do Facebooka komunikatorze mobilnym WhatsApp, coraz więcej użytkowników przechodzi do komunikatora Telegram. Aplikacja jest ostatnio popularna zwłaszcza wśród Rosjan, włączając w to polityków i urzędników. Tymczasem jeszcze niedawno Rosja próbowała zablokować swoim obywatelom dostęp do tego komunikatora.

Szef Twittera: Zablokowanie konta Trumpa słuszne, ale to niebezpieczny precedens

Współzałożyciel i dyrektor generalny Twittera Jack Patrick Dorsey opublikował serię tweetów, w których zaznaczył, że decyzja o zablokowaniu konta...

zobacz więcej

W ciągu trzech ostatnich dni w aplikacji Telegram zarejestrowało się 25 mln nowych użytkowników. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany w komunikatorze WhatsApp, które pozwalają mu na wykorzystywanie danych użytkowników przez inne aplikacje i usługi Facebooka.

O wzroście popularności Telegrama poinformował na swoim blogu jego właściciel, rosyjski przedsiębiorca Pawieł Durow, który jest także współtwórcą popularnego w Rosji portalu społecznościowego VKontakte. „Słyszałem, że Facebook ma cały dział poświęcony ustalaniu, dlaczego Telegram jest tak popularny. Wyobraźcie sobie dziesiątki pracowników pracujących tylko przy tym w pełnym wymiarze. Miło mi, że mogę pomóc zaoszczędzić Facebookowi dziesiątki milionów dolarów i zdradzić nasz sekret za darmo: »szanuj swoich użytkowników«” – napisał.

Na Telegrama zaczęło przenosić się wielu Rosjan, w tym politycy i urzędnicy. – Przeniesienie mnie i moich kolegów z WhatsApp do Telegrama odbyło się z mojej inicjatywy i całkowicie dobrowolnie – poinformowała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej w Rosji, Ełła Pamfiłowa, zaznaczając, że nie otrzymała od nikogo żadnego polecenia w tym zakresie.

Do porzucenia WahatsAppa na rzecz Telegrama zachęca także redaktor naczelna proklemrowskiej telewizji RT (dawniej: Russia Today) Margarita Simonian. „Ograniczam korzystanie z Whatsapp (i polecam to wszystkim)” – napisała na Twitterze dodając, że większość komunikacji będzie prowadziła odtąd na Telegramie.

W czerwcu 2020 r. Rosja zniosła zakaz korzystania z aplikacji Telegram na terenie państwa. Wcześniej państwowy regulator Roskomnadzor wystąpił na drogę sądową przeciwko Telegramowi, gdy twórcy komunikatora nie podporządkowali się przepisom wynikającym z ustaw antyterrorystycznych i nie przekazali kluczy kryptograficznych do deszyfrowania korespondencji przesyłanej za pomocą aplikacji.

Przekazania tych kluczy domagała się Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). Sąd pierwszej instancji nakazał wóczas zablokowanie Telegrama w Rosji i na wniosek Roskomnadzoru nakazał bezzwłoczne wprowadzenie tej decyzji w życie.

źródło:
Zobacz więcej