RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lawinowa trójka i dwójka na górskich szlakach.  Powodem obfite opady śniegu

Ratownicy górscy ostrzegają przed lawinami (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Ratownicy górscy ostrzegają przed lawinami (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Ratownicy TOPR i Grupy Beskidzkiej GOPR ostrzegli przed niekorzystnymi warunkami do poruszania się po górskich szlakach. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Tatrach. Z pierwszego do drugiego stopnia podniesiono go na Babiej Górze. Powodem alertów są intensywne opady śniegu.

Zima się rozkręca. Będzie bardzo mroźnie i popada śnieg

Uwga na mróz w całej Polsce. Temperatury spadną do -11, a w nocy nawet do -18 st. IMGW na sobotę w niemal całym kraju prognozuje pierwszy stopień...

zobacz więcej

„Warunki w znacznej mierze są niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa” – brzmi komunikat ratowników TOPR.

Lawiny mogą schodzić samoistnie


Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Zobacz także: Wolontariusze w akcji

W słowackiej części Tatr również obowiązuje lawinowa trójka. 

Po opadach wzrosło także zagrożenie lawinowe na Babiej Górze


  Do drugiego stopnia podnieśli w piątek wieczorem zagrożenie lawinowe także ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR na Babiej Górze. Decyzję uzasadnili obfitym opadami śniegu, którego w ostatnich trzech dniach przybyło ok. 60 cm. Dotychczas obowiązywał tam najniższy, pierwszy stopień zagrożenia.

Wyprawa na K2. Szerpowie ustanowili rekord wysokości

Czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m) w Karakorum połączyli siły i dotarli do 7800 m, co jest zimowym rekordem wysokości na...

zobacz więcej

„Intensywne opady śniegu doprowadziły do zwiększenia zagrożenia lawinowego. Występuje ono na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu. Zagrożenie dotyczy głównie miejsc, gdzie depozyty śniegu odłożone są na podłożu trawiastym lub na jednolitej warstwie śniegu z poprzednich opadów” – podali w komunikacie goprowcy.

Na Markowych Szczawinach leży ok. 80 cm śniegu


Pokrywa śniegu w partiach szczytowych Babiej Góry sięga już 100 cm, a w miejscach odkładania jest go więcej.

Na Markowych Szczawinach leży ok. 80 cm śniegu. Szlaki w większości są nieprzetarte. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest tam mało prawdopodobne.

Przy drugim stopniu poruszanie się po górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach – zaznaczono. Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali.

źródło:

Zobacz więcej