RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dyspensa w związku z COVID-19. Jest dekret nowego biskupa

„Należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę” (fot. Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images)
„Należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę” (fot. Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images)

Urzędujący od tygodnia nowy biskup radomski Marek Solarczyk wydał w piątek dekret, w którym w związku z epidemią COVID-19 udzielił dyspensy m.in. ludziom starszym i kobietom w ciąży od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej.

Powrót uczniów do szkół. Sesja Q&A z udziałem prezydenta i ministra edukacji i nauki

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„W związku ze stanem epidemii, biorąc pod uwagę zagrożenie zdrowia oraz życia wiernych udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej osobom w podeszłym wieku i kobietom w stanie błogosławionym, osobom chorym oraz tym, którzy czują wielką obawę przed zarażeniem” - napisał bp Solarczyk w dekrecie, którego treść zamieszczono na stronie internetowej diecezji radomskiej.

Czytaj także: Co może osoba zaszczepiona?

Jednocześnie bp Solarczyk przypomniał księżom z diecezji radomskiej o przestrzeganiu wszelkich norm sanitarnych związanych ze stanem epidemicznym w czasie sprawowania posługi duszpasterskiej. „Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę” - zaznaczył ordynariusz diecezji radomskiej.

Dekret o udzieleniu dyspensy w związku z pandemią jest jednym z pierwszych dokumentów wydanych przez nowego biskupa radomskiego. 8 stycznia odbyło się kanoniczne objęcie diecezji radomskiej przez biskupa Marka Solarczyka. Zastąpił on bp. Henryka Tomasika, który przeszedł na emeryturę.

źródło:

Zobacz więcej