RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W. Brytania zamyka granice dla Ameryki Płd. i Portugalii. Chodzi o odmianę koronawirusa

Johnson jest zaniepokojony nową odmianą koronawirusa, którą wykryto w Brazylii (fot. Alex Davidson/Getty Images)
Johnson jest zaniepokojony nową odmianą koronawirusa, którą wykryto w Brazylii (fot. Alex Davidson/Getty Images)

Z powodu nowej, brazylijskiej odmiany koronawirusa Wielka Brytania zamknęła od piątku granice dla wszystkich przyjazdów z Ameryki Południowej oraz Portugalii i Wysp Zielonego Przylądka. Decyzję ogłosił brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Atakował Polskę, jego rząd upadł z powodu łamania praworządności

Holenderski rząd Marka Rutte podał się do dymisji. Powodem są poważne zarzuty o łamanie praworządności, które stwierdziła komisja parlamentarna....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zakaz wszedł w życie o 4:00 nad ranem. Dotyczy przyjazdów z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Paragwaju, Peru, Surinamu, Urugwaju, Wenezueli, a także Portugalii, Panamy i Wysp Zielonego Przylądka.

Kwarantanna


Wyłączeni z niego będą obywatele brytyjscy i irlandzcy, a także cudzoziemcy z prawem pobytu w Wielkiej Brytanii, ale wszyscy oni muszą się izolować przez 10 dni po przyjeździe. Zakaz nie będzie obejmował także przewoźników w transporcie towarowym z Portugalii, którzy przywożą niezbędne produkty.

Minister transportu Grant Shapps wyjaśnił, że objęcie zakazem także przyjazdów z Portugalii jest spowodowane silnymi powiązaniami tego kraju z Brazylią.

Czytaj więcej: Koronawirus nie odpuszcza. Ogromna liczba zgonów w Wielkiej Brytanii

W środę brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że jest bardzo zaniepokojony nową odmianą koronawirusa, którą wykryto w Brazylii, w szczególności tym, że nie wiadomo, czy działają na niego obecne szczepionki przeciw Covid-19.

Obowiązkowy test


Podobnymi zakazami wjazdu do Wielkiej Brytanii zostali objęci w ostatnich tygodniach podróżni z Danii i z RPA, gdzie również wykryto nowe odmiany wirusa, przy czym ten pierwszy już został zniesiony, zaś drugi - rozszerzono na kilka innych państw z południa Afryki. Z kolei z powodu brytyjskiej odmiany część państw zakazała wjazdu na swoje terytoria przyjeżdżającym z Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tych zakazów, od poniedziałku rano wszyscy przyjeżdżający do Anglii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

źródło:

Zobacz więcej