RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes NBP: Dopuszczam dalszą obniżkę stóp procentowych

„W tym roku, od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury” (fot. Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images)
„W tym roku, od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury” (fot. Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images)

Dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, dopuszczam także stopy ujemne - powiedział w piątek na konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że ewentualna obniżka stóp będzie zależna od sytuacji gospodarczej.

Wiadomo, jaki będzie zysk NBP za rok 2020

Zysk Narodowego Banku Polskiego w roku 2020 nie powinien być mniejszy niż 5 mld zł – powiedział w Senacie sprawozdawca senackiej komisji budżetu i...

zobacz więcej

Narodowy Bank Polski przeprowadził analizę dotyczącą skutków ewentualnej obniżki stóp procentowych.

Stopy zależne od stanu gospodarki


– Generalnie rzecz biorąc - tak, dopuszczam obniżenie stóp, tak, dopuszczam stopy ujemne, które - przypomnę - są w całej strefie Euro. W Europie nie są żadnym ewenementem – powiedział prezes NBP Adam Glapiński odpowiadając na pytania dziennikarzy o ewentualną możliwość obniżki stóp procentowych.

Zwrócił uwagę, że do ewentualnej obniżki mogłoby dojść w przypadku „radykalnego pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarki".

Czytaj także: Wpływ epidemii na gospodarkę. Prezes NBP ocenia

– A zakładamy przeciwnie - że w tym roku, od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury, a inflacja będzie zgodna z celem NBP. Jeśli ten scenariusz będzie się realizował - co zakładam z ogromnym prawdopodobieństwem, a może się to zmienić tylko pod wpływem czynników zewnętrznych, to nie będzie potrzeby zmiany stóp procentowych – powiedział Glapiński.

źródło:

Zobacz więcej