RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiadomo, gdzie przejdzie remont legendarny okręt wojenny ORP Błyskawica

ORP Błyskawica przejdzie remont (fot. Forum/Janusz Walczak)
ORP Błyskawica przejdzie remont (fot. Forum/Janusz Walczak)

Komenda Portu Wojennego w Gdyni zdecydowała, że prace związane z naprawą dokową okrętu-muzeum ORP Błyskawica wykona PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni.  W rywalizacji o to prestiżowe zamówienie brało udział trzech oferentów. To pierwsza modernizacja legendarnego niszczyciela od 2014 roku. 

Wszyscy na pokład! TVP Info z kamerą na ORP Błyskawica

Od 1 maja do końca listopada przerywamy nasze szkolenie i zapraszamy na pokład. Jesteśmy wtedy do państwa dyspozycji jako muzeum – zapraszał widzów...

zobacz więcej

Przetarg ogłoszono 16 września 2020 roku, przewidując realizację prac w okresie zimowym bieżącego roku. Oferty złożyły trzy przedsiębiorstwa: Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego S.A. z Gdańska, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i Stocznia Remontowa „Nauta” S.A. z Gdyni.

  Oferta zwycięskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o z Gdyni uzyskała 100 proc. punktów możliwych do zdobycia. Obejmowała ona najniższą cenę - 5,8 mln PLN brutto za zamówienie podstawowe, 1,3 mln PLN brutto w ramach prawa opcji rozszerzającego zakres napraw, a także koszt przebazowania 11 tys. PLN brutto.

Dodatkowo zwycięska oferta obejmuje najdłuższy okres gwarancji na wykonane prace, który wyniesie 36 miesięcy – poinformowała polska-morska.pl. 

Zostań kapitanem ORP Błyskawica. Legendarny niszczyciel trafił do gry komputerowej

zobacz więcej

Remont najstarszego zachowanego niszczyciela na świecie


ORP Błyskawica niedługo zniknie ze swojego stałego miejsca przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, nawet na 90 dni , żeby przejść poważny remont. Taki jest maksymalny czas trwania prac remontowych, który dopuszcza zakończony przetarg.

Zobacz także:    Pierwszy polski okręt podwodny   

Dokładnych szczegółów remontu 85-letniego okrętu Komenda Portu Wojennego w Gdyni nie ujawnia. Prace będą realizowane głównie po to, aby charakterystyczny okręt pomimo upływu lat nadal mógł pełnić rolę muzeum na wodzie i rolę reprezentacyjną podczas ważnych uroczystości wojskowych – informuje portalmorski.pl. 

Przerwa w zwiedzaniu nawet przez 90 dni


ORP Błyskawica to polski niszczyciel typu „Grom”, który został zbudowany w 1936 roku w brytyjskiej stoczni J. Samuel White w Cowes. Statek to prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestników wojen morskich. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem  alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945.  r. Jako okręt muzealny ORP Błyskawica funkcjonuje  już od 1976 roku. .

źródło:
Zobacz więcej