RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

EMA: Po cyberataku wyciekły poufne dokumenty dot. szczepionek przeciw COVID-19

Trwa dochodzenie w sprawie cyberataku (fot. Aditya Irawan/NurPhoto via Getty Images)
Trwa dochodzenie w sprawie cyberataku (fot. Aditya Irawan/NurPhoto via Getty Images)

Do internetu wyciekły niektóre poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19. Trwa dochodzenie w sprawie cyberataku – poinformowała w piątek Europejska Agencja Leków.

Cyberatak na Europejską Agencję Leków

Europejska Agencja Leków (EMA) stała się celem cyberataku – poinformowano w środę na stronie EMA. Podano, że w sprawie toczy się śledztwo. EMA jest...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wyciek obejmuje m.in. wewnętrzną i poufną korespondencję elektroniczną z listopada 2020 roku, dotyczącą procesów oceny szczepionek przeciw COVID-19. Jak podała EMA, „część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek”.

Na przełomie grudnia i stycznia wydano dwa pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciw COVID-19 w UE po przeprowadzeniu ich oceny naukowej. EMA podała, że w związku z wysokim wskaźnikiem zakażeń w UE istnieje pilna potrzeba jak najszybszego udostępnienia szczepionek obywatelom krajów unijnych.

„Pomimo tej pilności w całej UE zawsze istniał konsensus, aby nie narażać standardów wysokiej jakości i opierać wszelkie zalecenia na sile dowodów naukowych, bezpieczeństwie, jakości i skuteczności szczepionki i na niczym innym” – podała Europejska Agencja Leków.

Czytaj także: Pfizer zmniejsza dostawy szczepionek do Europy. Dworczyk uspokaja 

„Zezwolenia są przyznawane, gdy dowody w przekonujący sposób wskazują, że korzyści ze szczepienia są większe niż jakiekolwiek ryzyko związane ze szczepionką. Pełne szczegóły oceny naukowej są publicznie dostępne w European Public Assessment Reports na stronie internetowej EMA” – dodano.

źródło:

Zobacz więcej