RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd Holandii podał się do dymisji. Afera z odbieraniem świadczeń na dzieci

Premier Rutte przyznał, że ok. 10 tys. rodzin doprowadzono do finansowej ruiny (fot. Shutterstock/ingehogenbijl)
Premier Rutte przyznał, że ok. 10 tys. rodzin doprowadzono do finansowej ruiny (fot. Shutterstock/ingehogenbijl)

Premier Holandii Mark Rutte złożył w piątek dymisję swojego rządu na ręce króla Wilhelma-Aleksandra. Decyzja ma związek z aferą dotyczącą nieuprawnionych działań urzędu skarbowego wobec rodzin pobierających zasiłki na dzieci. Około 20 tys. rodzin bezpodstawnie oskarżano o oszustwa, niektórym obcięto świadczenia i nakazano ich zwrot.

„Holandia łamie praworządność”. Przedstawiono raport

W poniedziałek przedstawiono raport o „łamaniu praworządności przez Holandię”. Został on zaprezentowany przez przedstawicieli Solidarnej Polski, w...

zobacz więcej

Władze skarbowe bezpodstawnie ścigały rodziców za rzekomo nieuczciwe pobieranie zasiłków na dzieci. Potwierdziła to holenderska komisja parlamentarna, która stwierdziła „bezprecedensowe naruszenie zasad praworządności”.

Parlamentarny raport


Żądania ustąpienia gabinetu Marka Rutte pojawiły się po publikacji parlamentarnego raportu ws. działań urzędników skarbowych względem rodziców pobierających zasiłki na dzieci. Raport jednoznacznie wskazywał na winę rządu w sprawie nieuzasadnionego ścigania rodziców za rzekome oszustwa socjalne.

Czytaj: Holandia naruszyła zasady praworządności. Premier: Możemy się wstydzić

Premier Rutte przyznał, że odpowiedzialność za aferę, która przez lata doprowadziła ok. 10 tys. rodzin do finansowej ruiny, spada na jego gabinet. Rodzice alarmowali, że nakazy zwrotu świadczeń oraz ich ograniczanie są niesłuszne, a ubiegając się o pomoc państwa nie naruszyli żadnych przepisów. Administracja państwowa była jednak bezwzględna, a sądy wydawały kolejne surowe decyzje.

Do dymisji dochodzi na dwa miesiące przed marcowymi wyborami parlamentarnymi w Holandii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej