RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powrót uczniów do szkół. Sesja Q&A z udziałem prezydenta i ministra edukacji i nauki

– Dążymy do tego, aby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły, w miarę możliwości, bezpieczeństwa dzieci, nauczycieli i całego personelu szkolnego – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej sesji Q&A dotyczącego powrotu do tradycyjnej nauki.

Czarnek o powrocie do szkół. Ruszą zajęcia nie tylko uczniów klas I-III

Od poniedziałku wraca nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, ale nie tylko. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W piątkowej sesji Q&A oprócz prezydenta wzięli także udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister resortu Marzena Machałek oraz doradcy prezydenta prof. Andrzej Waśko i Łukasz Rzepecki.

Na pytanie, dlaczego do szkół wracają tylko dzieci z klas 1-3, minister Czarnek wskazał, że chodzi przede wszystkim o mobilność społeczeństwa, która powoduje dzienne zwiększenie zakażeń COVID-19.

Uczniowie klas 1-3, to około 1/5 uczniów szkół – zwrócił uwagę.

– Jeśli chodzi o zakażenia wśród dzieci, to te z klas 1-3 są najmniej narażone na zakażenia. Najmniejsze ryzyko transmisji koronawirusa występuje u dzieci poniżej 10 roku życia – dodał Czarnek.Wiceminister Machałek dodała, że nauka zdalna wśród dzieci najmłodszych klas jest najmniej efektywna. – Największe straty psychologiczne, społeczne są wśród takich dzieci – wskazała.

Zwróciła też uwagę na kwestię opieki nad dziećmi i konieczność brania zwolnienia z pracy przez rodziców.


Techniczne wsparcie dla nauczycieli. Rząd przygotował infolinię

Prezydent zwrócił uwagę, że nauka zdalna poważnie ogranicza kontakty z rówieśnikami. – Z punktu widzenia rodziców to także jest ogromny problem zawodowy – dodał.

Jak mówił, dzisiaj bardzo wiele firm pracuje zdalnie, ale jest też wiele zawodów, które wykonywane są w miejscu pracy. – Ci rodzice mają bardzo utrudniona sytuację, jeśli dzieci przebywają w domu i potrzebują opieki – ocenił.

– Jest oczywistym, że dążymy do tego, aby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły, w miarę możliwości, bezpieczeństwa i dzieci i nauczycieli i całego personelu szkolnego – zaznaczył Andrzej Duda.


Müller: Najpóźniej w poniedziałek decyzja odnośnie tego, czy uczniowie wrócą do szkół

Dzieci wracają do szkół, rząd utrzymuje obostrzenia. Zobacz szczegóły dalszych regulacji [WIDEO]

Widać rozwój epidemii COVID-19 w Europie, ale sytuacja w Polsce wygląda stabilnie – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia...

zobacz więcej

Apel do władz uczelni wyższych


Prezydent zaapelował do władz uczelni wyższych w Polsce o rozważenie możliwości częściowego zwolnienia studentów z opłat za możliwość mieszkania w domach studenckich.

Prezydent i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zostali zapytani, dlaczego studenci muszą płacić 100 proc. opłat za korzystanie z możliwości mieszkania w akademiku, podczas gdy w wyniku wprowadzenia nauki zdalnej mieszkają w domach rodzinnych.

Czarnek podkreślił, że w wielu wypadkach rektorzy obniżają płatności za korzystanie z akademików dla studentów – w tym część do 50 proc. – To jest decyzja rektora, kadry zarządzającej uniwersytetem, uczelnią, akademikami i naprawdę w wielu miejscach władze uczelni idą na rękę studentom i obniżają te opłaty, ale to wynika z wewnętrznych regulacji uczelni – zaznaczył minister.

Prezydent zaapelował, by rozważyć kwestię obniżenia opłat za akademiki.

– To jest dla rodzin z reguły bardzo poważne obciążenie i pobieranie 100 proc. opłat w sytuacji, kiedy student znajduje się w swoim własnym domu z uwagi na koronawirusa, i z uwagi, że zajęcia odbywają się zdalnie i jego rodzina ponosi koszty związane z jego obecnością np. dotyczące mediów, to jest poczucie, że w żaden sposób nie korzysta w pełnym zakresie z domu studenckiego – mówił prezydent.

Poprosił, by „rozważyć możliwość przynajmniej częściowego zwolnienia z tych opłat”. Prezydent zaapelował o rozważenie obniżenia nawet w mniejszym procencie niż 50, opłat za akademiki.

źródło:
Zobacz więcej