RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polityk KO zaszczepiony poza kolejnością. Tak się tłumaczy

Karol Wilczyński jest radnym KO w Kielcach (fot. FB/Karol Wilczyński)
Karol Wilczyński jest radnym KO w Kielcach (fot. FB/Karol Wilczyński)

Radny Karol Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej wystąpił z wnioskiem o zawieszenie członkostwa w swojej partii aż do wyjaśniania sprawy zaszczepienia się na COVID-19 poza kolejnością. Polityk wydał też oświadczenie, w którym broni swojego postępowania – informuje TVP3 Kielce.

Radny PO zaszczepiony poza kolejką? Polityk odmawia komentarza

Radny PO i wiceprzewodniczący kieleckich struktur tej partii Karol Wilczyński zaszczepił się przeciw COVID-19 – podało Radio Kielce. Według relacji...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Radny Wilczyński przesłał obszerne wyjaśnienie sprawy. Zawieszenie członkostwa skutkuje natychmiastową utratą wszystkich funkcji w partii – poinformował Michał Piasecki, dyrektor Biura Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Platformy Obywatelskiej.

– Zgodnie z kompetencjami sprawa została skierowana do Sekretarza Generalnego PO RP Posła Marcina Kierwińskiego – wyjaśnił Piasecki.

Wcześniej Wilczyński na swoim profilu na Facebooku opublikował oświadczenie. „W kontekście informacji medialnych dotyczących mojego szczepienia przeciw COVID-19, pragnę odnieść się do sytuacji oraz wielu informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej”.

Oświadczenie na Facebooku


„Jestem członkiem rady Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Kielcach. Pod koniec grudnia powziąłem informację, że z tytułu pełnionej funkcji jestem uprawniony do szczepienia. Rozpocząłem zgodną z wytycznymi procedurę, na żadnym jej etapie nie zostało zakwestionowane moje prawo do szczepienia. Otrzymałem również skierowanie na szczepienie. Przystąpiłem do szczepienia w głębokim przekonaniu i wierze, że jest ono wykonywane prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi regulacjami i pojawiającymi się wytycznymi i zaleceniami dotyczącymi szczepień” – napisał radny.

Premier: Ja i moja rodzina zaszczepimy się, gdy tylko nadejdzie nasza kolej

Dajmy sobie szansę na normalność – zaszczepmy się; ja sam i moja rodzina zaszczepimy się, gdy tylko nadejdzie nasza kolej – oświadczył premier...

zobacz więcej

„W tym kontekście łączenie mnie z osobami, które w sposób nieuprawniony zostały zaszczepione, nie będąc w jakikolwiek sposób związanymi z placówkami ochrony zdrowia, jest nieuzasadnione i niezgodne z faktami. Zachowałem w tym zakresie pełną transparentność, m.in. poinformowałem innych radnych, pełniących analogiczną funkcję, o możliwości szczepienia” – podkreślił.

„Nikogo nie namawiałem do wykonania zabiegu, moją intencją było tylko przekazanie informacji o takiej możliwości. W dniu wczorajszym, po pojawieniu się informacji medialnych dotyczących mojego szczepienia, skierowałem obszerne wyjaśnienia do Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej, której jestem członkiem. Oddaję się do dyspozycji władz partii i każdą decyzję dotyczącą mojej osoby przyjmę ze zrozumieniem” – zadeklarował Wilczyński.

Intencja radnego


Radny wyjaśnił też swoje powody. „Intencją podjętych przeze mnie działań było zaszczepienie się z uwagi na fakt, że pełnię funkcję społeczną i zawodową, która wymaga ode mnie wielu kontaktów z osobami, także z grup ryzyka. Szczepienie to sposób nie tylko na ochronę własnego zdrowia, ale także osób z szerokich grup kontaktów, które jestem zobligowany utrzymywać” – zaznaczył.

„Jednocześnie pragnę poinformować, że jeszcze przed uzyskaniem szczepienia, w związku z planowanym jego przyjęciem w nieodległym czasie, zgłosiłem się do pełnienia funkcji wolontariusza w szpitalu tymczasowym, wypełniając stosowną ankietę na stronie placówki. Miałem na uwadze gotowość do pomocy, którą będę mógł świadczyć po uzyskaniu szczepienia, w przypadku kolejnej fazy epidemii lub innych bieżących potrzeb” – dodał Wilczyński.

Gdzie zaszczepić się na COVID-19? Mapa punktów

Chętni po ukończeniu 18. roku życia mogą już zgłosić się na szczepienie przeciwko COVID-19. Można to zrobić przez infolinię telefoniczną pod...

zobacz więcej

„Pragnę przeprosić wszystkich, którzy odnieśli wrażenie, że moje szczepienie było wynikiem ponadstandardowych działań i wykorzystywania pełnionej przeze mnie funkcji publicznej. Nigdy nie było to moją intencją” – zapewnił.

O kontrolę we wszystkich punktach szczepień apelowali politycy PiS, wiceminister Anna Krupka i radny Marcin Stępniewski.

– Należy też zadać pytanie prezydentowi Bogdanowi Wencie, pod którego podlega Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, kto wskazał Karola Wilczyńskiego do szczepienia. Zwracam się także z wnioskiem o kontrolę w tej placówce – powiedziała Anna Krupka.

Działanie na szerszą skalę?


– Trzeba sprawdzić, czy to nie było działanie na szerszą skalę. Mam jednak nadzieję, że to pojedynczy przypadek – stwierdził Stępniewski.

Wszystko wskazuje na to, że miasto przychyli się do tych wniosków. – Mówimy na razie o doniesieniach medialnych. Jeśli jednak takie informacje trafią do Urzędu Miasta, zostaną poddane weryfikacji – powiedział Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Czytaj także: Materna wziął szczepionkę medyków i nie czuje się winny. Kpi z katastrofy smoleńskiej

źródło:
Zobacz więcej