RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najbliższa niedziela handlowa w styczniu. Kiedy będziemy mogli zrobić zakupy?

Najbliższa niedziela handlowa 31 stycznia (fot. PAP/G.Michałowski)
Najbliższa niedziela handlowa 31 stycznia (fot. PAP/G.Michałowski)

W najbliższą niedzielę sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach obowiązują limity osób i maseczki.

„Antykryzys. Poradnik”. Kody PKD dla przedsiębiorców

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele branż zmuszonych było zaprzestać swojej działalności. W odpowiedzi na obostrzenia rząd przygotowywał...

zobacz więcej

Niedziela handlowa przypadnie 31 stycznia i zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w te dni będzie pierwszą z siedmiu niedziel handlowych w tym roku.

Niedziele handlowe w 2021 r.


Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

„Otwieramy się”. Niemieccy przedsiębiorcy chcą rozszerzyć akcję łamania lockdownu

„Otwieramy się – koniec z lockdownem” („Wir machen auf – Kein Lockdown mehr”) – to akcja protestacyjna prywatnych niemieckich przedsiębiorców,...

zobacz więcej

W związku z epidemią, we wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Do kiedy lockdown?


Do 31 stycznia obowiązuje kwarantanna narodowa; zamknięte są m.in. galerie handlowe, oprócz sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli np. sklepów spożywczych, aptek i drogerii.

Czytaj także: Handel internetowy w 2020 r. eksplodował. I tak będzie dalej 

źródło:

Zobacz więcej