RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Meksyk. Matki zaginionych odkryły 19 grobów, w tym masowych

Bliscy ofiar wojny narkotykowej wzięli sprawy w swoje ręce (fot. FB/Madres Buscadoras De Sonora)
Bliscy ofiar wojny narkotykowej wzięli sprawy w swoje ręce (fot. FB/Madres Buscadoras De Sonora)

Madres Buscadores de Sonora (Poszukujące matki z Sonory), organizacja, której członkowie stracili bliskich podczas wojny narkotykowej, odnalazła 19 grobów. Jeden z nich zawiera szczątki co najmniej 10 zaginionych osób.

Niezabliźniona rana

Sprawa zaginięcia 43 studentów wstrząsnęła Meksykiem. Stała się obok feminicidio czy narcomensajes jednym z wielu ponurych symboli przemocy, która...

zobacz więcej

Od początku działalności w 2019 r. organizacja odnalazła ponad 200 grobów ofiar między innymi karteli. Najnowszego odkrycia dokonano w okolicach miasta Guaymas w stanie Sonora.

Grupa około 30 kobiet, używając wyłącznie łopat i kilofów, odnalazła 19 grobów zawierających w większości spalone szczątki. W jednym z dołów natrafiono na pozostałości co najmniej 10 osób. Znaleziono również zardzewiałe łuski.

– Po co palić ciała, przecież wraz ze śmiercią ich i tak już nie ma – mówiła podczas transmisji na Facebooku jedna z kobiet.

Kartele niszczą dowody


Media zwracają uwagę, że palenie zwłok utrudnia identyfikację i jest jedną z metod stosowanych przez kartele narkotykowe w celu pozbycia się dowodów.

Biuro prokuratora generalnego stanu Sonora oświadczyło, że eksperci sądowi i detektywi zajmą się znaleziskiem.

W Meksyku od 2006 r. toczy się wojna domowa. Służby zwalczają kartele, które walczą też między sobą. Liczba ofiar przekroczyła już 200 tys. Ludzie często przepadają bez śladu. Są porywani, a ich bliscy zwykle nie dowiadują się, co się z nimi stało.

Czytaj także: Kolejne ofiary karteli. Odkryto porzucone ciała

źródło:
Zobacz więcej