RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wojna jądrowa Polski z Zachodem? WBH odtajniło dokumenty

Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski – podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas prezentacji przez WBH dokumentów wojskowych i politycznych. Wśród nich jest pierwszy Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 r.

Willy Hitler. Bratanek dyktatora służył w armii USA

Początek 1944 r. Amerykański oficer Gale K. Hess witał właśnie nowego rekruta, który zaciągnął się do US Navy: „Dobrze pana widzieć, panie Hitler”....

zobacz więcej

– Dokumenty, które stanowią o przeszłości, muszą zostać upublicznione. Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty, rzucające nowe światło na dzieje Polski – powiedział Błaszczak.

– Przykładem takiego dokumentu jest Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 r. Mimo ataków różnych środowisk, Wojskowe Biuro Historyczne będzie pokazywało opinii publicznej prawdę o PRL – dodał.

Minister dodał też, że Wojskowe Biuro Historyczne w ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione odkrywa zapomniane, zagubione i ukryte dokumenty, które przyczyniają się do ujawniania prawdy historycznej.

Wojskowe Biuro Historyczne podało, że podczas spotkania szefa MON z dyrektorem WBH Sławomirem Cenckiewiczem, zaprezentowano ministrowi materiały dotyczące inwazji LWP na Zachód w ramach Frontu Nadmorskiego wojsk Układu Warszawskiego, dokumenty polityczne, a także zdjęcia archiwalne.

Minister zapoznał się z pierwszym Planem Operacyjnym Ludowego Wojska Polskiego z 1964 r., sporządzonym wraz z mapą w Moskwie. Był on wzorem dla późniejszych planów – opracowywanych aż do 1989 r. – zakładających udział zależnego od Sowietów LWP w wielkiej strategicznej operacji zaczepnej Sił Zbrojnych ZSRS i państw Układu Warszawskiego na zachodnim teatrze działań wojennych.

Zapomniana lekcja Poznańczyków

102 lata temu w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, a męstwo powstańców w szeregu krwawych bitew doprowadziło do polskiego zwycięstwa...

zobacz więcej

Plan opracowany w Moskwie


Plan ten – jak zwrócił uwagę resort obrony – wskazuje na udział LWP w ataku na kraje Zachodu i został opracowany w Moskwie w języku rosyjskim.

Innym zaprezentowanym dokumentem wojskowym były na przykład węzłowe założenia obronne PRL z 1973 r., będące pierwszą próbą skodyfikowania doktryny wojennej w PRL. Zakładały one zakrojoną na wielką skalę wojnę termojądrową w Europie.

„Był to dokument szczególnego znaczenia, przechowywany jedynie w Zarządzie Operacyjnym Sztabu Generalnego. W jego opracowaniu decydujący udział miał gen. Ryszard Kukliński” – podkreślono w opisie dokumentów.

Wśród dokumentów wojskowych znalazła się również mapa z 1978 r. ukazująca głównie kierunki uderzeń rakietowo-lotniczych na PRL w razie pełnowymiarowej wojny jądrowej w Europie oraz wykaz obiektów na terytorium PRL, które miały być potencjalnym celem uderzeń jądrowych. W zasobie WBH znajdują się również dokumenty przekazane do Sztabu Generalnego WP przez Sztab Generalny Armii Radzieckiej oraz Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego w latach 80. Wśród nich interesujące mogą być np. wnioski z awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

82 lata temu Hitler został wybrany Człowiekiem Roku tygodnika „Time”

2 stycznia 1939 r. redakcja amerykańskiego tygodnika „Time” ogłosiła, że człowiekiem minionego roku został Adolf Hitler. Nadanie tego tytułu...

zobacz więcej

Kombinacja Jaruzelskiego


Z dokumentów politycznych minister obrony mógł zapoznać się na przykład z wystąpieniem gen. Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzeniu Rady Wojskowej MON 6 czerwca 1989 r., w którym zakreślił on plan działania władz po przegranych wyborach parlamentarnych. Z wystąpienia wynika, że gen. Jaruzelski nie zakładał rezygnacji z władzy, a stwierdzał, że konieczne jest włączenie opozycji do systemu sprawowania władzy.

Dla miłośników historii interesujące może być też sprawozdanie z wizyty premiera Tadeusza Mazowieckiego w lutym 1990 r. w USA, podczas której szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem George'em Bushem. Dokumenty dotyczące Mazowieckiego to też parafraza Zarządu II SG WP z Londynu, w której znajduje się – jak podano w opisie materiałów – informacja o wysiłkach szefa polskiego rządu, by nie „poniżać” Wojciecha Jaruzelskiego jako prezydenta RP (był on prezydentem III RP prawie przez cały 1990 r.) przez odpowiednią oprawę spotkania z legalnym prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.

W zasobie WBH znajdują się tezy szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego z czerwca 1990 r. dla ministra obrony Floriana Siwickiego, przygotowane na posiedzenie Doradczego Komitetu Politycznego Układu Warszawskiego. „Zakładały one dalsze istnienie organizacji Układu Warszawskiego, co wywołało zdumienie delegacji Czechosłowacji i Węgier, które spodziewały się bezwarunkowego poparcia Polski dla ich wniosku o rozwiązanie tej organizacji” – wskazano.

Z częścią zaprezentowanych dokumentów można zapoznać się na stronie internetowej Wojskowego Biura Historycznego i w jego mediach społecznościowych, a także w mediach społecznościowych resortu obrony.

Czytaj także: Waszyngton jak strefa wojny. Więcej żołnierzy niż łącznie w Iraku i Afganistanie

źródło:

Zobacz więcej