RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Samowolka szczepionkowa Niemiec. KE komentuje

Niemcy zmagają się z epidemią (fot. EPA/FRIEDEMANN VOGEL)
Niemcy zmagają się z epidemią (fot. EPA/FRIEDEMANN VOGEL)

Komisja Europejska skomentowała na działania Berlina, których celem było samodzielne nabycie szczepionki, z ominięciem uzgodnień unijnych. Jak podkreśla Komisja, równoległe działania państw członkowskich mogłyby podważać wysiłki negocjacyjne Unii Europejskiej.

Niemiecki minister zdrowia: Restrykcje jeszcze przez dwa, trzy miesiące

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział, że obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie zostaną całkowicie zniesione w lutym, zaś...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Należy podkreślić, że jedną z naczelnych zasad unijnej strategii szczepień jest unikanie równoległych negocjacji, gdyż podważyłoby to jej skuteczność. Jesteśmy przekonani, że wszystkie państwa członkowskie mają zamiar przestrzegać uzgodnień UE w sprawie szczepionek” – dyplomatycznie odpowiada KE.

Wskazano, że Komisja opracowała i wdrożyła tę strategię, kierując się silnym mandatem politycznym udzielonym przez państwa członkowskie, w oparciu o zasadę, że wspólne działanie jest najwłaściwszym sposobem zapewnienia wystarczającej liczby szczepionek przez COVID-19 dla Unii Europejskiej.

Dwie umowy


Rząd Niemiec podpisał latem ubiegłego roku dwie wstępne umowy z niemieckimi firmami biotechnologicznymi, BioNTech i CureVac, w sprawie zapewnienia 50 mln dawek ich szczepionek przeciw COVID-19 – wynika z dokumentu resortu zdrowia i informacji ujawnionego przez anonimowego urzędnika.

Według jego informacji, dostawy do Niemiec w ramach obu umów miałyby się rozpocząć dopiero po tym, jak kraje UE zostaną zaopatrzone w ramach umów unijnych. Pomimo tego zobowiązania do opóźnienia dostaw wydaje się, że Niemcy naruszyły pakt zabraniający rządom oddzielnych rozmów z producentami szczepionek.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała w ubiegły piątek, że umowy z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionek mają być negocjowane wspólnie przez wszystkie państwa unijne. „Żadne państwo członkowskie nie może negocjować równolegle” – podkreśliła.

Czytaj także: Najwięcej zakażeń w Chinach od ponad 10 miesięcy

źródło:

Zobacz więcej